Reklama
Reklama

Mieszkańcy Dębogóry blokują budowę masztu 5G. Na miejsce wezwano policję

fot. A.
fot. A.

Około 50-metrowa wieża ma powstać w otulinie Puszczy Zielonka.

O sprawie zrobiło się głośno w ubiegłym roku, ale dopiero teraz rozpoczyna się budowa, którą zablokować chcą mieszkańcy. - Nasz sąsiad podpisał umowę z siecią Play na dzierżawę działki. Podpisując umowę nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, że na tym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie puszczy, powstanie kilkudziesięcio metrowy masz telefonii komórkowej - mówi Natalia, mieszkanka okolicy.

- Nas, sąsiadów, nie włączono w ogóle w żadne rozmowy na ten temat. Firma dzierżawiąca teren uzyskała wszelkie zgody, a teraz okazało się, że w czerwcu właściciel terenu podpisał z nimi aneks do umowy, na podstawie którego dziś na teren wjechał ciężki sprzęt. Wezwaliśmy na miejsce policję, straż miejską, zadzwoniliśmy do nadzoru budowlanego. Wszędzie, gdzie się dało - dodaje.

Mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją do sieci Play, w której nie wyrażali zgody na sąsiedztwo masztu. Mimo to, prace ruszyły. - Nie wiem, co teraz będzie. Czekamy na rozwój sytuacji - mówi. - Tuż obok mamy puszczę. Mieszkają tu orły, żurawie. Jesteśmy zaskoczeni takim obrotem spraw. Byliśmy przekonani, że sieć jednak wycofa się z budowy masztu w tej okolicy - kończy.

W ubiegłym roku przedstawiciel inwestora w rozmowie z Głosem Wielkopolskim wyjaśniał, że spółka ubolewa nad tym, że "protestujący nie godzą się z legalnie wydanymi decyzjami, a także dopuszczają się działań nielegalnych". - Spółka P4 realizując swoje inwestycje zawsze przestrzega prawa oraz wszelkich regulacji, tego samego oczekuje jednak także od lokalnej społeczności i gmin, w których prowadzimy inwestycje - powiedział w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Jan Pilewski z P4 (Play).

Marta Mróz z poznańskiej policji przyznaje, że mieszkańcy wezwali policję. - Wylegitymowano zebrane osoby. Właściciel pola był na miejscu i przyznał, że wyraził zgodę na prowadzenie prac - mówi. - Na tym nasza interwencja się zakończyła - dodaje.

Maszt, jeśli powstanie, będzie najwyższą budowlą w gminie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro