Reklama

Pod Poznaniem powstanie nowy kościół. W rejonie buduje się ich 15

fot. Parafia Biedrusko FB
fot. Parafia Biedrusko FB

W niedzielę arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił plac budowy.

- W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przystępujemy do rozpoczęcia nowego, wielkiego zadania. Przystępujemy do poświęcenia krzyża i placu pod budowę nowego kościoła w Biedrusku - mówił w trakcie uroczystości metropolita poznański.

Nowy kościół w Biedrusku powstanie przy ulicy Chludowskiej. Po latach starań o wybór właściwej lokalizacji, w czerwcu ubiegłego roku parafia otrzymała akt notarialny ziemi pod inwestycję. Od tego momentu parafianie wspólnie porządkowali teren, ogrodzili go oraz rozpoczęli gromadzenie środków na budowę. Teraz plac budowy oraz krzyż zostały oficjalnie poświęcone.

- Obecnie powstała przed trzema laty parafia cywilna korzysta z użyczonej na krótki czas przez wojsko tymczasowej kaplicy (baraku). Przy ciągle wzrastającej liczebności Biedruska i braku kościoła po odejściu kapelanów, budowa świątyni jest konieczna - wyjaśnia ks. Tomasz Ibsz, proboszcz parafii. - Świątynia poza funkcją duszpasterską pełnić będzie także rolę integrującą, kulturalną i społeczną dla otwartych i zaangażowanych mieszkańców Biedruska - dodaje.

Jak zdradził w trakcie uroczystości arcybiskup Stanisław Gądecki, nie jest to jedyny kościół budowany obecnie pod Poznaniem. - W naszej diecezji buduje się aktualnie 15 kościołów, głównie w pierścieniu podpoznańskim, gdzie powstały nowe osiedla. Lokalizacja budowy wynika najczęściej z pragnień mieszkańców, którzy chcą mieć blisko "swój" kościół - zauważył duchowny. - Polskie miasta rozbudowują się przede wszystkim na obrzeżach, gdzie kościołów po prostu nie ma. Kościelni specjaliści od socjologii wskazują, że parafia powinna liczyć maksymalnie 5 tys. osób, bo tylko w mniejszych grupach może wytworzyć się prawdziwa więź wspólnotowa. Pieniądze na budowę pochodzą głównie z ofiar wiernych, ewentualnie od darczyńców, od firm budowlanych, które kredytują budowę przez jakiś czas nie zagrażający istnieniu firmy. Zwykle kto zamierza najpierw zgromadzić budżet wystarczający na pokrycie wszystkich kosztów budowy, ten nigdy kościoła nie zbuduje. Budowa kościoła sama z siebie jest cudem - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro