Reklama
Reklama

Można spisać się w bibliotece. "Wystarczy znać swój PESEL"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Do 15 września, w godzinach popołudniowych będzie można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym w filiach Biblioteki Raczyńskich.

Tradycja spisów powszechnych sięga XVIII wieku. Pierwszy z nich odbył się w 1765, a ostatni w 2011 roku. Takie badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych. Spisem objęci są wszyscy Polacy.

Aby ułatwić mieszkańcom udział w badaniu, Miasto w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym uruchomiło mobilny punkt spisowy. Można go spotkać między innymi tam, gdzie czas w letnie weekendy spędzają poznaniacy, ale nie tylko.

W każdą środę, do 15 września, w godzinach 17:00-19:00w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich dyżurować będą rachmistrzowie. Są to:

Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),
Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),
Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27),
Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).

Miejsca te są przystosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnością ruchową. Aby skorzystać ze wsparcia rachmistrza, nie trzeba się wcześniej umawiać ani specjalnie przygotowywać - wystarczy znać swój PESEL- informują miejscy urzędnicy.

W najbliższy weekend (14-15 sierpnia) spisać się będzie można także w okolicach trybuny głównej toru regatowego nad Jeziorem Maltańskim. Pomoc rachmistrza będzie można uzyskać w godzinach od 9:00 do 17:00. Namiot mobilnego punktu spisowego zastąpi punkt na Termach Maltańskich, który z uwagi na niewielką frekwencję został zamknięty.
Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy zawita w dwa miejsca. 21-22 sierpnia będzie można spisać się w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Kolejna okazja na skorzystanie ze wsparcia rachmistrzów pojawi się 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest nie tylko do klientów biblioteki czy osób wypoczywających np. nad Maltą, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online.

Przypominamy, że Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy i potrwa do 30 września. Podstawową formą udziału w badaniu jest spis przez aplikację na stronie spis.gov.pl. Osoby, które nie spisały się przez internet lub telefon mogą spodziewać się wizyty rachmistrza terenowego. Za odmowę udziału w spisie grozi kara w wysokości do 5 tys. zł.

Do tej pory w Poznaniu w spisie powszechnym wzięło udział blisko 50 procent mieszkańców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
42.74 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro