Szpital ortopedyczny na Wildzie zostanie rozbudowany zgodnie z projektem CDF Architekci
W poniedziałek podpisano umowę z architektami.
To właśnie CDF Architekci wygrali konkurs na rozbudowę Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Degi na poznańskiej Wildzie. Nowe szpitalne skrzydło powstanie od strony ulicy Krzyżowej.
- Chcąc zapewnić naszym pacjentom leczenie na najwyższym poziomie, zgodnie ze światowymi trendami współczesnej medycyny, spełniając wszelkie wymogi i normy jakości, a jednocześnie dysponując odpowiedniej wielkości terenem, została podjęta decyzja o wzniesieniu nowego skrzydła szpitala. Budowa nowego skrzydła szpitalnego pozwoli na skupienie w jednej części budynku całej działalności medycznej (w zabytkowym budynku ortopedii pozostanie część administracyjna szpitala, dydaktyczna i uniwersytecka, a także, docelowo powstanie tu Muzeum Ortopedii Polskiej). Istniejący budynek szpitala zostanie rozbudowany o nowe 5-cio kondygnacyjne skrzydło (w tym 1 kondygnacja podziemna) i połączony z istniejącym szpitalem łącznikiem - informuje lecznica.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zaprojektowanie zielonych tarasów na dachach niższej części budynku, które mają służyć jako miejsce rekreacji i odpoczynku pacjentom oraz personelowi. Pomyślano też o zieleni - w trakcie inwestycji zachowanych ma zostać jak najwięcej drzew rosnących przy szpitalu.
Co znajdzie się w nowym skrzydle? Między innymi nowy blok operacyjny, oddział dziecięcy, a także poradnie dla dzieci i dorosłych. Zaplanowano też parking na 80 miejsc dla samochodów pacjentów. Inwestycja ma być prowadzona w latach 2022 - 2025.
- Dziś Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu jest jedną z największych i wiodących placówek ortopedyczno-rehabilitacyjnych w kraju, gdzie rocznie, na oddziałach szpitalnych i w poradniach specjalistycznych leczy się ponad 25 000 pacjentów, dorosłych i dzieci, ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, reumatologicznymi, wymagającymi leczenia operacyjnego i rehabilitacji. Spośród nich około 8 000 to dzieci, w tym 2 800 hospitalizowane, poddawane zabiegom operacyjnym i rehabilitacji, a 5 200 diagnozowane i leczone w naszych poradniach przyszpitalnych. Obecny Blok Operacyjny dysponuje sześcioma salami operacyjnymi, jednak jest to liczba zbyt mała na rosnące potrzeby chorych, a lokalizacja bloku w 150-letnim budynku stanowi barierę rozwoju szpitala - podkreśla lecznica.
Najpopularniejsze komentarze