Reklama
Reklama

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nowym dopalaczem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP

Jego zażycie może doprowadzić do śmierci.

Jak się okazuje, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy w kraju zaobserwowano gwałtowny wzrost zażywania niebezpiecznej substancji MDMB-4en-PINACA (3,3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu). - Jest to kontrolowana polskim prawem substancja, która znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 i 518) i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych - grupa III-NPS - podaje Główny Inspektor Sanitarny.

- Ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne. Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa - dodaje.

Po zażyciu substancji mogą pojawiać się halucynacje, paranoja, psychoza, agresywne zachowania, splątanie, nudności, letarg, nadciśnienie czy tachykardia. To tylko kilka z wielu symptomów. - Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie "dopalaczami"). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

Za posiadanie, przetwarzanie, wprowadzanie do obrotu substancji psychoaktywnych grozi więzienie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro