Zakończyły się konsultacje społeczne koncepcji Dolnej Głogowskiej
Jednojezdniowa ulica z drogą rowerową, chodnikiem i miejscem na torowisko tramwajowe to najważniejsze elementy koncepcji, która została poddana konsultacjom społecznym w lipcu tego roku. Opiniowanie po raz pierwszy przeprowadzono w formie internetowej geodyskusji.
Dolna Głogowska ma w przyszłości przenieść część ruchu poza zabudowa Łazarza - na teren wzdłuż torów kolejowych. Wówczas ulica Głogowska mogłaby odzyskać śródmiejski charakter. Nowa trasa stałaby się równocześnie drogą obsługującą Wolne Tory, na których w przyszłości pojawić ma się nowa dzielnica Poznania.
Choć do realizacji inwestycji jest daleka droga, przeprowadzono w tej sprawie konsultacje społeczne. Uwagi, pytania i propozycje zmian do zaprezentowanych rozwiązań były zbierane od 24 czerwca do 8 lipca. W tym czasie zainteresowani mieszkańcy mogli wziąć udział w geodyskusji. Uruchomiona została strona internetowa, na której opublikowano interaktywną wersję planu sytuacyjnego, podzielonego na trzy obszary. Po kliknięciu na dowolny z nich pojawiał się szczegółowy opis zmian projektowanych na wybranym odcinku drogi. Poniżej opisu znajdowało się miejsce do pozostawienia komentarza z uwagami. Użytkownicy mogli również odpowiadać na już zamieszczone komentarze, prowadząc dyskusję z ich autorami - informują miejscy urzędnicy.
Łącznie uczestnicy geodyskusji zamieścili 288 komentarzy na temat zaprezentowanej koncepcji. Do ZDM wpłynęły również pisemne stanowiska organizacji i firm, takich jak PKP Polskie Koleje Państwowe i PKP Polskie Linie Kolejowe, Międzynarodowe Targi Poznańskie, stowarzyszenie Urbanator oraz grupy mieszkańców ul. Kolejowej i firm planujących inwestycje w rejonie projektowanej ulicy.
Wszystkie przesłane postulaty zostaną przeanalizowane przez wydział merytoryczny ZDM i projektantów. Ich zestawienie, wraz z odpowiedziami zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM do 31 sierpnia.
Podjęcie dalszych działań związanych z powstaniem Dolnej Głogowskiej będzie uzależnione od zabezpieczenia na ten cel środków w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania. Większość terenów, przez które nowa ulica ma przebiegać, nie należy do miasta. Są to przede wszystkim tereny należące do Skarbu Państwa i będące we władaniu PKP. Istotnym kosztem będą wykupy gruntów, ale możliwe jest także pozyskanie ich od kolei - zaznaczali już w lipcu przedstawiciele ZDM.
W grę wchodzi nie tylko budowa ulicy, ale też kolektora do odwodnienia trasy.
Wszelkie szczegóły oraz podsumowanie konsultacji koncepcji Dolnej Głogowskiej można znaleźć tutaj.
Najpopularniejsze komentarze