Bamberskie świętowanie przez cały weekend w Poznaniu
W sobotę i niedzielę poznaniacy świętują rocznicę przyjazdu bamberskich osadników.
Co roku, w pierwszych dniach sierpnia, na pamiątkę przybycia do Poznania osadników z Bambergu, obchodzimy Święto Bambrów Poznańskich. W sobotę od godziny 17:00 do 19:00 trwać będzie Piknik z Bamberką. W programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wielkopolanie", gry i zabawy dla dzieci, konkurs gwarowy.
Na zakończenie pikniku, o godz. 19 koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa.
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 8 sierpnia w parku Muzeum Etnograficznego Oddział MNP oraz na ulicach Starego Miasta. O godzinie 15:00 w parku Muzeum Etnograficznego mieszkańcy będą świadkami potyczki Bambra z Krakusem, która symbolicznie rozpocznie obchody.
O godzinie 16:00 przejdzie barwny korowód. Korowód przejdzie ulicami Mostową - Wielką - Stary Rynek - Wodną - Grobla. Będzie to żywa historia Bambrów - pojawią się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich i niezwykle strojny orszak poznańskich Bamberek - informują organizatorzy. Na schodach Ratusz przywitają orszak przedstawiciele miasta; zostanie odczytany akt nadania ziem Bambrom; udekorowany zostanie pomnik Bamberki; Orszak przejdzie wokół Starego Rynku i ulicami Wodną, Groblą powróci do parku przy muzeum - dodają.
Na godzinę 17:00 przygotowano -Śpiewanki Poznańskie - park Muzeum Etnograficznego Oddział MNP, ul. Mostowa 7/9
Natomiast o godzinie 19:00 - zaplanowano przejazd BimbaBusem ulicami Poznania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego żeby do niego wsiąść będzie trzeba wziąć udział w bezpłatnej loterii.
Przez cały czas na scenie w parku muzeum uczestnikom wydarzenia czas umilać będą występy. Zobaczymy zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic. Prowadzenie: Szwagier z Krakowa, czyli Kazimierz Hojna.
Pierwsi osadnicy z okolic Bambergu do Poznania przybyli 1 sierpnia 1719 r. Przybysze z Niemiec szybko się tu zadomowili i stali nieodłącznym elementem poznańskiej tradycji.