Reklama
Reklama

Bamberskie świętowanie przez cały weekend w Poznaniu

fot. Włodzimierz Hoppel

W sobotę i niedzielę poznaniacy świętują rocznicę przyjazdu bamberskich osadników.

Co roku, w pierwszych dniach sierpnia, na pamiątkę przybycia do Poznania osadników z Bambergu, obchodzimy Święto Bambrów Poznańskich. W sobotę od godziny 17:00 do 19:00 trwać będzie Piknik z Bamberką. W programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wielkopolanie", gry i zabawy dla dzieci, konkurs gwarowy.
Na zakończenie pikniku, o godz. 19 koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 8 sierpnia w parku Muzeum Etnograficznego Oddział MNP oraz na ulicach Starego Miasta. O godzinie 15:00 w parku Muzeum Etnograficznego mieszkańcy będą świadkami potyczki Bambra z Krakusem, która symbolicznie rozpocznie obchody.

O godzinie 16:00 przejdzie barwny korowód. Korowód przejdzie ulicami Mostową - Wielką - Stary Rynek - Wodną - Grobla. Będzie to żywa historia Bambrów - pojawią się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich i niezwykle strojny orszak poznańskich Bamberek - informują organizatorzy. Na schodach Ratusz przywitają orszak przedstawiciele miasta; zostanie odczytany akt nadania ziem Bambrom; udekorowany zostanie pomnik Bamberki; Orszak przejdzie wokół Starego Rynku i ulicami Wodną, Groblą powróci do parku przy muzeum - dodają.

Na godzinę 17:00 przygotowano -Śpiewanki Poznańskie - park Muzeum Etnograficznego Oddział MNP, ul. Mostowa 7/9

Natomiast o godzinie 19:00 - zaplanowano przejazd BimbaBusem ulicami Poznania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego żeby do niego wsiąść będzie trzeba wziąć udział w bezpłatnej loterii.

Przez cały czas na scenie w parku muzeum uczestnikom wydarzenia czas umilać będą występy. Zobaczymy zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic. Prowadzenie: Szwagier z Krakowa, czyli Kazimierz Hojna.

Pierwsi osadnicy z okolic Bambergu do Poznania przybyli 1 sierpnia 1719 r. Przybysze z Niemiec szybko się tu zadomowili i stali nieodłącznym elementem poznańskiej tradycji.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro