Reklama
Reklama

Dziś będzie szansa zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki Starej Papierni

fot. Tomasz Dworek

Zwiedzanie odbędzie się w ramach cyklu Zabytek Otwarty przy Szyperskiej.

W dawnej dzielnicy portowej zobaczyć będzie można niedostępne na co dzień miejsca. Podczas wydarzenia poznać będzie można sekrety zakamarków Starej Papierni, niegdyś Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego, której znakiem firmowym były dwa kręgle - zapowiada Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto.

Organizatorem wydarzenia jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Zapowiedziano spacer, prezentacje, projekcje filmowe i inne atrakcje.

Wydarzenie Zabytek Otwarty odbywać się będzie dziś w godzinach 12:00-17:00, start przy Starej Papierni (ul. Szyperska 8).

PROGRAM WYDARZENIA
12.00-17.00 Strefa info - Punkt informacji o wydarzeniach imprezy na dziedzińcu Starej Papierni.
Możliwość odpoczynku na leżakach.

Bliskie spotkanie z zabytkiem - Projekcja multimedialna zdjęć i widokówek dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej.

Tajemnice Barlebena 12.00-13.00 oraz 14.30-15.30
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc, które składają się na historię nieistniejącej już poznańskiej dzielnicy portowo-przemysłowej. Warto przywrócić do społecznej świadomości obszar, którego szczególny charakter przez lata współtworzył oblicze miasta. Prowadzenie: A. Suwart

Od dworku do fabryki papieru - karta z dziejów ulicy Szyperskiej - 13.00-13.30 oraz 15:30 - 16:00
Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach dawnej Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. To także niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do środka znajdującego się po sąsiedzku domu mieszkalnego w formie szlacheckiego dworu miejskiego z końca XVIII wieku. Prowadzenie: A. Suwart

Wielki handel i małe "siedlisko zła": port rzeczny w Poznaniu i jego okolica - 13.30-14.15
Prelekcja i prezentacja historycznych widoków dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej. To okazja do posłuchania o codzienności dawnych mieszkańców Poznania żyjących i pracujących w okolicach zaułku Barlebena. Prowadzenie: J. Żarczyńska

Papier i co z niego powstaje - 16.00-17.00
Projekcja filmów edukacyjnych sprzed lat o intrygujących tytułach i treści, których wspólnym mianownikiem jest związek z papierem. Jedyna okazja, by na własne oczy przekonać się jak brzmi, wygląda i pachnie analogowa taśma filmowa formatu 16 mm. Prowadzenie: B. Bobrowski.

Przypominamy też, że również w weekend będzie można zwiedzać centrum miasta z przewodnikiem w ramach cyklu "Kino, kawiarnia i spacer" - pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro