Reklama
Reklama

Poznaniak rekordzistą w jeżdżeniu na gapę komunikacją miejską: ma 126 tysięcy zł długu za 295 "mandatów"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań

Ten sam człowiek od kilku lat utrzymuje się na pierwszym miejscu zestawienia przygotowywanego przez Krajowy Rejestr Długów.

Polska Agencja Prasowa dotarła do raportu KRD, w którym podsumowano wysokość zaległości Polaków za jazdę na gapę. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 3 lat te zaległości wzrosły o 37 procent, a najbardziej wśród osób nieletnich. Jeszcze 3 lata temu dług wynosił 375 mln złotych. Dziś to 512,5 mln złotych długu, z których 1/3 do spłacenia mają osoby w wieku 26 - 35 lat. 46 mln złotych do oddania mają natomiast osoby w wieku 18 - 25 lat. Przybywa nieletnich dłużników. W tej chwili w rejestrze jest ich około 1000.

Statystyczny gapowicz to mężczyzna. Średnio do oddania ma około 1400 złotych. Zdecydowanie więcej zaległości ma 51-letni poznaniak, który jest absolutnym rekordzistą zestawienia. Ma na koncie 295 zobowiązań na w sumie 126 tysięcy złotych. Utrzymuje się na pierwszym miejscu od lat - już 2 lata temu pisaliśmy o jego "wyczynie".

To w dużych miastach, gdzie transport zbiorowy jest najlepiej rozwinięty, występuje największy problem z gapowiczami. To też w największych miastach, powyżej 300 tysięcy mieszkańców, najtrudniej ściąga się długi z pasażerów jeżdżących bez biletu. Każdego roku Wrocław traci około 30 mln złotych przez pasażerów, którzy nie płacą za przejazdy MPK. W Poznaniu może być podobnie.

Biorąc pod uwagę regiony, Wielkopolska znajduje się na drugim miejscu wśród województw z największą liczbą dłużników i największym zadłużeniem. Tutaj dług ma 52 tysiące mieszkańców, a opiewa on na prawie 127 mln złotych. Wyprzedza nas jedynie Śląsk ze 140 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami IMGW. Również dla Poznania!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro