Reklama

Spór o miejsca parkingowe na osiedlu Zodiak. PKP wydzierżawiło teren prywatnemu operatorowi

fot. Leszek
fot. Leszek

Mieszkańcy części osiedla Zodiak martwią się o miejsca parkingowe dla swoich samochodów.

Swoje obawy opisał w mailu jeden z naszych Czytelników. - Na ulicy Wagi powstaje płatny parking. Właściciel terenu, PKP Nieruchomości, wydzierżawił go prywatnej firmie, która buduje infrastrukturę do pobierania opłat. Ustalona jest służebność tej drogi dla mieszkańców bloków, dostęp do nieruchomości jest wpisany w aktach notarialnych. Dzięki "staraniom" PKP zostaniemy jako mieszkańcy bezprawnie pozbawieni dojazdu - stwierdził.

W rejonie ul. Wagi pojawiła się już infrastruktura, która posłuży do ściągania opłat parkingowych. Należy ona do APCOA Parking Polska. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania, nie wiadomo więc czy okolicznym mieszkańcom zostanie zaproponowana np. forma abonamentu. Na swojej stronie internetowej operator informuje o uruchomieniu "parkingu osiedlowego wzdłuż ulicy Wagi". W sumie to 160 miejsc, a godzina parkowania ma kosztować złotówkę.

Budynki tutejszej wspólnoty położone są na należącej do niej terenie, ale już droga i miejsca parkingowe to własność PKP. - Na rzecz właścicieli lokali na działce ustanowiona została służebność gruntowa, zakładająca m.in. "prawo dostępu i dojazdu". Przez wiele lat korzystanie z działki opierało się na "nieformalnym porozumieniu", w ramach którego wspólnota faktycznie utrzymywała nieruchomość, w tym m.in. ponosiła koszty utrzymania działki, m.in. sprzątania, utrzymania zieleni, drobnych napraw infrastruktury, nasadzeń itp. - poinformował nas Bartłomiej Sroczyński z firmy InfoState Nieruchomości, administrującej budynkami wspólnoty. Według niego przedstawiciele PKP w żaden sposób, oficjalny lub nieoficjalny, nie informowali o jakichkolwiek zamierzeniach, postępowaniu przetargowym związanym z ustanowieniem operatora, a nawet o planowanym rozpoczęciu prac budowlano-montażowych.

Przedstawiciele zarządcy i mieszkańcy przekonują, że informacja o utworzeniu parkingu była dla nich zaskoczeniem. Co na to kolejarze?

Polskie Koleje Państwowe S.A.potwierdziły nam podpisanie umowy na najem terenu przy ul. Wagi z zewnętrzną firmą. - Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Zawarcie tego rodzaju umowy nie wymagało żadnych dodatkowych uzgodnień ze wspólnotami i nie ogranicza możliwości poruszania się mieszkańców - przekazał nam Michał Stilger, rzecznik PKP S.A.

Równocześnie spółka przekonuje, że podejmowała próby dialogu z miejscową społecznością. - Przedstawiciele oddziału Polskich Kolei Państwowych S.A. już od 2016 prowadzili konsultacje ze wspólnotami w formie korespondencyjnej oraz odbyli liczne rozmowy telefoniczne na temat kwestii uregulowania korzystania z dróg, parkingów i miejsc na śmietniki. Zostało także zorganizowane spotkanie w tej sprawie, jednakże mimo zaangażowania i starań PKP S.A. nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów - zapewnił Michał Stilger.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro