Reklama
Reklama

Dlaczego Alert RCB nie ostrzegł poznaniaków przed ulewą? Miasto odpowiada

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jaś Fasola
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jaś Fasola

Z pytaniem zwrócił się radny Andrzej Rataj.

W ubiegłych latach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało mieszkańców konkretnego regionu przy pomocy wiadomości SMS. Podczas czerwcowej nawałnicy, która okazała się być bardzo poważna i spowodowała mnóstwo szkód takiego ostrzeżenia zabrakło.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Niestety w przypadku wielkiej niszczącej nawałnicy w Poznaniu w dniu 22 czerwca 2021 roku, gdy doszło do setek uszkodzeń albo zniszczeń mienia, będącego własnością prywatną albo publiczną, nie zostało przekazane ostrzeżenie. Natomiast w przypadku o wiele mniejszych zdarzeń w dniach 30 czerwca 2021 roku, 8 lipca 2021 roku i 14 lipca 2021 roku zostały przekazane komunikaty wskazujące na burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad - zauważał w swojej interpelacji radny Rataj i prosił o wyjaśnienia.

Do sprawy odniósł się zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss.

Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania czynności wyjaśniające w powyższym temacie podjęło już w trakcie nawałnicy, która miała miejsce w Poznaniu w dniu 22 czerwca 2021 r. Z bieżących wyjaśnień uzyskanych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynikało, iż sytuacja meteorologiczna w tym dniu uległa nagłej, niemożliwej do przewidzenia zmianie. Zaskoczyła ona meteorologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, którzy przekazują komunikaty pogodowe do odpowiednich Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego - informuje zastępca prezydenta a na potwierdzenie tych faktów przedstawia raport czasowy ostrzeżeń przysłanych do Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania w dniu 22 czerwca 2021 roku. (godz. 7:22 - e-mail z WCZK z ostrzeżeniem I stopnia - burze z gradem obowiązujące od godz. 12:00 do godz. 19:00, godz. 10:06 - ponowny e-mail z WCZK potwierdzający ostrzeżenie I stopnia - burze z gradem obowiązujące od godz. 12:00 do godz. 19:00, godz. 14:32 - e-mail z WCZK z ostrzeżeniem II stopnia - burze z gradem obowiązujące od godz. 12:00 do godz. 19:00) .
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż intensywne opady deszczu nastąpiły na terenie całego miasta około godz. 14:00, więc informacja o podwyższonym stopniu zagrożenia została przesłana już po wystąpieniu opadów - wyjaśnia zastępca prezydenta Poznania.

Mając na uwadze brak możliwości bezbłędnego prognozowania rzeczywistych warunków atmosferycznych informuję, że Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, w celu usprawnienia systemu ostrzegania mieszkańców miasta Poznania, podjął następujące działania: znowelizowano zestawienie sposobów ostrzegania, alarmowania i informowania mieszkańców miasta Poznania w przypadku zjawisk meteorologicznych i przekroczenia poziomów pyłów PM10 w powietrzu. Natomiast w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich, Zarządem Transportu Miejskiego, Miejskim Inżynierem Ruchu i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym sp. z o.o., ustalono możliwość używania do ostrzegania mieszkańców miasta, tablic informacyjnych będących w dyspozycji ww. jednostek - procedura określająca szczegóły współpracy jest w fazie opracowywania
- dodaje.

Przypomnijmy, że już dzień po nawałnicy poprosiliśmy o wyjaśnienie w tej sprawie przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alerty RCB wysyłane są po otrzymaniu informacji i konsultacjach z właściwymi merytorycznie instytucjami, w przypadku zagrożeń meteorologicznych z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. RCB wspólnie z meteorologami z IMGW wypracowało kryteria, po spełnieniu których, Alert jest uruchamiany. Te kryteria nie były wczoraj spełnione. Także meteorolodzy z IMGW, z którymi RCB się konsultowało, nie rekomendowali wysyłania SMSów. Alert RCB uwzględnia każde zjawisko atmosferyczne, które stanowi zagrożenie dla życia. Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć. Często siła wiatru lub wysokość opadów mogą odbiegać od wartości, które są prognozowane. Ostrzeżenia przed zjawiskami meteorologicznymi wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. We wtorek IMGW też wydał takie ostrzeżenia. RCB informowało o tym poprzez media społecznościowe. Przypominamy również, że system SMS-owych ostrzeżeń jest uzupełnieniem dotychczas działającego systemu ostrzegania ludności przed zagrożeniami. Ostrzeżenia są publikowane również na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, w TV, radiu i prasie - poinformowała nas wówczas Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro