Reklama
Reklama

Wielkopolski Transport Regionalny przejmie PKS Poznań. Komunikacja autobusowa ma być szerzej dostępna

fot. UMP

Wybrano władze związku "Wielkopolski Transport Regionalny".

To nowa jednostka organizacji samorządu terytorialnego, stworzona przez miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Główne zadania związku to opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032, restrukturyzacja i odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu środków unijnych, budowa nowej siatki połączeń zintegrowanej z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także zwiększenie dostępu do publicznego transportu zbiorowego oraz integracja taryfy przewozowej PKS Poznań SA z PKM i ZTM Poznań.

- Cieszę się, że udało nam się stworzyć związek, który będzie dbał o komunikację w naszym regionie. Każdemu z włodarzy leży na sercu komfort mieszkańców i wszyscy prowadzimy lokalne działania transportowe, ale w grupie możemy osiągnąć więcej. Świetnie funkcjonująca PKM-ka jest dowodem, że warto dogadać się ponad granicami administracyjnymi - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański, którego wybrano na nowego przewodniczącego. Wiceprzewodniczącymi zostali Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego.

Na czele zarządu stanął Piotr Hojan, burmistrz miasta i gminy Grodzisk Wlkp. Wspierać go będą dwaj wiceprzewodniczący - Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, a także członkowie zarządu - Paweł Adam, burmistrz Buku i Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski.

Związek przejmie 100 proc. akcji PKS Poznań SA, pozostających obecnie w rękach miasta Poznania.

- Cieszę się, że tak wielu partnerów zgodziło się na powołanie związku powiatowo-gminnego. Transport ponadregionalny został uratowany. Ostatnim krokiem będzie nieodpłatne przekazanie spółki PKS na rzecz związku - tak aby mogła ona skutecznie dalej się rozwijać - już suwerennie, na podstawie decyzji jego członków - podsumował Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Powyższą decyzję muszą jeszcze zatwierdzić miejscy radni. Temat ma pojawić się na sesji zaplanowanej na 7 września.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
17.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro