Reklama
Reklama

Nie wychodząc z domu można zobaczyć, co kryją tajemnicze podziemia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Poznańska Grupa Eksploracyjna zaprasza na wirtualny spacer.

Członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej już we wrześniu ubiegłego roku mieli okazję zobaczyć podziemia pomnika Poznańskiego Czerwca '56. Jak tłumaczą pod placem Adama Mickiewicza miała znajdować się duża szczelina przeciwlotnicza, jednak prawdopodobnie miejsce to zostało "wycięte" na potrzeby budowy instalacji podziemnej pomnika. Zachowane zostało ok 85 metrów korytarzy dla ludności cywilnej. Schron jest w dobrym stanie, praktycznie cały suchy poza drugim wyjściem gdzie stoi woda. Niestety nie zachowały się żadne elementy wyposażenia wewnątrz - mówili wówczas Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej - dodali też, że wcześniej w tym miejscu stały inne pomniki. W latach 1930-32 budowano Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, nazywany również pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla. Pomnik ten zburzono decyzją okupującej Wielkopolskę administracji III Rzeszy w październiku 1939 roku. Natomiast wcześniej znajdował się tam pomnik Ottona von Bismarcka wybudowany w 1902 roku. Stał w tym miejscu aż do 1930 roku.

Eksploratorzy przypominają też, że na obecnym placu Mickiewicza i terenach zielonych znajdował się cmentarz, gdzie chowano Cytadelowców, ofiary obozu w Żabikowie oraz w większości czerwonoarmistów. Było tak do jesieni 1945 roku. Po przeprowadzonych ekshumacjach powstał istniejący do dziś plac, gdzie odbywały się uroczystości masowe jak pochody, wiece czy defilady.

4 lipca podziemia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Kto nie miał takiej okazji może wybrać się na wirtualny spacer - tutaj.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
18.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro