Poznaniacy bezpłatnie zbadali się w centrum miasta. "Dwóch na trzech badanych wymagało konsultacji z lekarzem"

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W połowie lipca na placu Adama Mickiewicza stanął specjalny autobus.

W mobilnym punkcie można było za darmo wykonać badania profilaktyczne - m.in. EKG serca, saturację, pomiar ciśnienia krwi czy analizę BMI. W mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurował lekarz specjalista (urolog), który omawiał z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem diagnostyki chorób urologicznych To część kampanii społecznej "Zentiva - Zmieniamy Przyzwyczajenia", która ma zachęcić Polaków do wykonywania badań profilaktycznych.

Podczas akcji badań w Poznaniu personel kampanii społecznej przebadał ponad 120 osób. Duże zainteresowanie świadczy o silnej potrzebie realizacji badań profilaktycznych, do których dostęp w czasie pandemii koronawirusa był utrudniony - informują organizatorzy akcji.

Opracowane na podstawie akcji dane wskazują, że poważnym problemem uczestników badań jest podwyższone BMI. Wyniki 54% osób w Poznaniu świadczą o nadwadze lub otyłości. Może to skutkować nie tylko chorobami układu krążenia, ale również w znaczący sposób wpłynąć na rozwój schorzeń urologiczno-ginekologicznych. Dużym problemem okazała się również kwestia nietrzymania moczu. W Poznaniu 67% osób kwalifikowało się do konsultacji z urologiem - dodają.

Wnioski z badań przeprowadzonych w Poznaniu wskazują na to, że Polacy zaniedbali regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych. Dwóch na trzech badanych wymagało konsultacji z lekarzem, omawiającym na miejscu wyniki badań. Jako ginekolog chciałabym szczególnie podkreślić, jak ważne są regularne badania. O problemie nietrzymania moczu trzeba rozmawiać. Pamiętajmy, że jest to choroba, którą można leczyć - niezależnie od wieku i typu nietrzymania moczu. Taka akcja bezpłatnych badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna Polakom, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony
- komentuje prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro