Reklama
Reklama

Miliony dla dwóch poznańskich szpitali na leczenie pocovidowe i chorób naczyniowych

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

W piątek Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy z dyrektorami Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia oraz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Podczas pandemii wspieraliśmy zarówno szpital miejski, jak i szpitale kliniczne środkami finansowymi, pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej. Podpisując te dwie umowy, przekraczamy, jeśli chodzi o wsparcie z tego budżetu sfery opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, kwotę 530 mln złotych - powiedział Marszałek Marek Woźniak. Jeśli chodzi o Szpital Miejski im. Józefa Strusia przyznaliśmy ponad 6,5 mln złotych na zakup sprzętów i wyposażenia, a także modernizację pomieszczeń - dodaje.

Marszałek zwrócił uwagę, że pomoc z budżetu unijnego stanowi interwencję, dotyczącą skutków Covidu-19, który wpłynął na pogorszenie stanu zdrowia tych, którzy go przechorowali. Pewne jest, że będzie ona potrzebna, dlatego tak ważne jest, aby odbudować potencjał diagnostyczny i terapeutyczny tego dużego miejskiego szpitala - dodał Marek Woźniak.

Z kwoty przyznanej na projekt szpitala im. Józefa Strusia część w wysokości 1,87 mln złotych została przyznana Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych, który także będzie uczestniczył w leczeniu skutków pocovidowych i jest partnerem projektu - podkreśla Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Szpital Miejski zmodernizuje swoje pomieszczenia i uzupełni wyposażenie o nowy sprzęt, m.in. tomograf komputerowy, aparat RTG stacjonarny, aparat RTG przyłóżkowy, aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej czy wózki anestezjologiczne, a POSUM - m.in. o echokardiograf, aparaty do EKG z oprogramowaniem czy aparaty do dekontaminacji pomieszczeń. To odpowiedź na zdiagnozowane w placówkach problemy, związane z niedostateczną liczbą oraz wyeksploatowaniem wyposażenia i aparatury medycznej wykorzystywanej m.in. do diagnozowania i leczenia COVID-19.

Z kolei do Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego trafi prawie 5,4 mln złotych środków unijnych z WRPO 2014+, które szpital przeznaczy na utworzenie i wyposażenie sali hybrydowej dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyń. Ta nowoczesna infrastruktura umożliwi wykonywanie skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii naczyń - dodaje rzeczniczka marszałka

Jak zauważył prof. Zbigniew Krasiński, autor projektu, to nie choroby serca i nowotworowe stanowią dziś główną przyczynę zgonów w Polsce, ale choroby sercowo-naczyniowe, dlatego ich leczenie jest bardzo ważną dziedziną działania medycznego. Kto zabiegał kiedykolwiek o wsparcie choćby w wysokości tysiąca złotych, wie jak trudne je dostać. A my - na nowoczesne leczenie wysokospecjalistycznymi technikami - otrzymaliśmy pomoc w wysokości niemal 5,5 miliona złotych z Samorządu Województwa! Mamy za co dziękować - powiedział prof. Krasiński, który jest także konsultantem w zakresie chirurgii naczyniowej województwa wielkopolskiego.

Jak wielkie są potrzeby sfery opieki zdrowotnej, wszyscy wiemy, dlatego wsparcie szpitali jest konieczne - Samorząd Województwa regularnie dofinansowuje ze swego budżetu podległe mu szpitale. Ta pomoc także idzie w setki milionów złotych. Również w nowej perspektywie unijnej planujemy przeznaczyć na nią pieniądze - podsumował Marszałek Marek Woźniak.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro