Reklama
Reklama

Wojewoda popiera ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym

Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania | fot. Włodzimierz Hoppel
Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania | fot. Włodzimierz Hoppel

To kolejne wsparcie dla tej inicjatywy.

- Popieram oraz zachęcam innych, aby dołączyć i wspierać inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków, upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie. Dzisiaj w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisałem deklarację poparcia apelu - mówi wojewoda Michał Zieliński. - Pielęgnowanie pamięci o zwycięskim, niezapomnianym zrywie jakim było Powstanie Wielkopolskie jest naszym obowiązkiem. Bohaterstwo naszych przodków, musi nas zachęcić do włączenia się w akcję doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym - podkreślił wojewoda.

O pomyśle pisaliśmy już na naszym portalu. - Celem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest kultywowanie pamięci o tym czynie zbrojnym i utrwalanie jego doniosłego znaczenia w świadomości nie tylko mieszkańców naszego regionu. Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem, z którego powinniśmy być dumni jako naród - można przeczytać w stanowisku, które na sesji Rady Miasta przyjęli wszyscy miejscy radni z Poznania.

To Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu zaproponowały, by 27 grudnia stał się świętem państwowym. Pomysł w czerwcu poparł Episkopat z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim na czele. O swoim wsparciu dla inicjatywy mówił też przy okazji wizyty w Wielkopolsce premier Mateusz Morawiecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro