Reklama

Za głośny kościół. Proboszcz odmówił przyjęcia mandatu

fot. parafia pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu / FB
fot. parafia pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu / FB

Chodzi o farę w Rawiczu.

Już w styczniu pisaliśmy, że proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu podejrzewa się o zakłócanie spokoju (art. 51 KW). Duchowny usłyszał wówczas zarzut i sprawa ma mieć finał w sądzie. Z ustaleń policji wynikało, że ksiądz zakłócał spokój mieszkańców pomiędzy marcem i wrześniem 2020 poprzez emitowanie z zewnętrznych głośników na kościele m.in. religijnych pieśni. Ta sprawa jeszcze się nie zakończyła, a już pojawiła się nowa.

Proboszcz parafii, ks. Wojciech Prostak, wystosował oświadczenie, w którym wszystko wyjaśnia. - W niedzielę, 4 lipca, pracownicy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - delegatura w Lesznie przeprowadzili kontrolę dotycząca używania przez naszą parafię nagłośnienia zewnętrznego. Kontrola trwała od godz. 7 do godz. 13.15. Urządzenia pomiarowe mierzące poziom hałasu emitowanego przez parafię ustawiono na skrzyżowaniu ulicy Gen. Władysława Sikorskiego i ulicy Kościelnej poza teren kościelny przeznaczonym dla kultu religijnego. Przeprowadzono pomiar głośności Mszy Św. odprawianych o godz. 7, 8.30, 9.30, 11.00 i 12.00. Po zakończeniu kontroli otrzymałem informację, że wyniki przeprowadzonej kontroli zostaną mi przedstawione dnia 15 lipca - pisze duchowny na Facebooku.

- Wyniki kontroli są następujące: Poziom emitowanego przez urządzenia nagłośnienia zewnętrznego nie przekracza wyznaczonych norm. Przekazano mi równocześnie informację, że parafii nie wolno używać urządzeń nagłaśniających nawet jeśli nie emitują dźwięku przekraczającego wyznaczone w tej dziedzinie normy. Za używanie przez parafię nagłośnienia zewnętrznego nałożono mandat karny w wysokości 400 zł. W poczuciu odpowiedzialności za parafię nie przyjąłem tego mandatu, gdyż wiązało by się to z koniecznością wyłączenia urządzeń nagłaśniających teren parafii, które znajdują się tutaj od około 40 lat. W tej sytuacji zapowiedziano mi, że sprawa ta zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Rawiczu. Pragnę podkreślić, że nagłośnienie zewnętrzne kościoła używane jest jedynie podczas niedzielnych Mszy Św. i po uprzednim sprawdzeniu czy przed kościołem na terenie należącym do parafii i przeznaczonym dla kultu religijnego znajdują się osoby, które uczestniczą w Mszy Św. - dodaje.

- W obecnej sytuacji pragnę prosić wszystkich o modlitwę za naszą parafię oraz za tych, którzy nas oskarżają, bo to są przecież nasi bliźni. Do nikogo nie czuję negatywnych uczuć - "Zło zwyciężajmy dobrem". Jednocześnie dziękuję tym, którzy w poprzedniej sprawie, która nadal czeka na rozpatrzenie w Sądzie Rejonowym w Rawiczu złożyli swoje podpisy pod petycją domagającą się przywrócenia możliwości działania nagłośnienia zewnętrznego. Podpisów na dzień dzisiejszy to jest 17 lipca 2021 r. zebrano 1450, jeśli ktoś jeszcze chciałby złożyć swój podpis to od dzisiaj jest jeszcze ku temu okazja. Jako wspólnota parafialna mamy prawo się bronić i dochodzić swoich praw, tym bardziej jeśli zostało stwierdzone, że poziom emitowanego dźwięku nie przekracza dopuszczalnych norm, a nagłośnienie jest używane jedynie w niedzielę i podczas uroczystości religijnych gdy na terenie kościelnym przeznaczonym dla kultu religijnego znajdują się osoby pragnące uczestniczyć w Mszy Św. Raz jeszcze proszę o modlitwę za siebie wzajemnie abyśmy mogli żyć tutaj w zgodzie z wszystkimi - kończy.

Z relacji rawicz.naszemiasto.pl wynika, że WIOŚ kieruje sprawę do sądu ze względu na to, że nagłośnienie powinno być stosowane okazjonalnie - np. podczas Bożego Ciało. A księża używają go regularnie - w każdą niedzielę.

Parafianie już wcześniej skarżyli się na niedzielne dźwięki z kościoła. Wystosowali nawet petycję, w której zwracali uwagę, że w niedzielę od rana do wieczora muszą wysłuchiwać nabożeństw i pieśni w swoich domach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro