Reklama
Reklama

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i jak ją można sfinansować?

Instalacja fotowoltaiczna to najchętniej wybierane źródło energii odnawialnej w Polsce. Ciekawa alternatywa dla prądu z elektrowni. Czym jest? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Skąd wziąć na nią środki? Czy to się opłaca? Zapraszam do lektury.


Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i czym w ogóle jest?

Instalacja fotowoltaiczna, zwana potocznie fotowoltaiką to nic innego jak prywatna elektrownia słoneczna. Celem montażu instalacji fotowoltaicznej jest zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to ekologiczne źródło prądu, które jest alternatywą dla prądu z elektrowni. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewnia wysoką produkcję energii, a co za tym idzie, samowystarczalność energetyczną dla domu, gospodarstwa, a nawet firmy.

Podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej głównym celem jest oszczędność. Instalacja fotowoltaiczna potrafi znacząco obniżyć koszt związany ze zużyciem prądu. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem początkowym, czyli ceną całej inwestycji. To ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna zależy od paru czynników, takich jak:

  • Wielkość instalacji - ilość i powierzchnia paneli
  • Technologia w której wykonane są ogniwa słoneczne
  • Miejsce montażu - ziemia lub dach
  • Region, w którym montowana będzie instalacja

Szacuje się, że to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna jest także zależne od tego, czy zakupu dokonuje osoba prywatna, czy firma. Aktualne koszty dla klientów indywidualnych oscylują w granicach od 4 do 7 tysięcy złotych za 1kWp (Kilo Watt Peak - czyli maksymalna wydajność ogniw, to znaczy jaka ilość prądu (kWh) może zostać wytworzona przez moduł, osiągnięta w warunkach laboratoryjnych). Szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny to między 15 000 a 25 000 złotych. W przypadku przedsiębiorstw, ceny zaczynają się już od 3 tysięcy złotych za 1kWp.

Przy kosztach tego rzędu warto zastanowić się nad formą sfinansowania inwestycji jaką jest instalacja fotowoltaiczna. Same firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki oferują niekiedy korzystne formy ratalne. Jednak nie każda firma posiada taką ofertę. W celu sprawdzenia potencjalnych form kredytowania warto wejść na stronę https://pozyczkaportal.pl/ i tam poszukać najlepszego kredytu, który może pomóc pokryć koszt instalacji fotowoltaicznej.

Domowa instalacja fotowoltaiczna - czy kredyt gotówkowy wystarczy?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo konkretna inwestycja. Pomaga obniżyć znacząco wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej. Oczywiście sama cena instalacji fotowoltaicznej to nie jest wydatek, który można bez problemu pokryć z własnej kieszeni. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla jednego gospodarstwa domowego, to wydatek rzędu 15 000 do 25 000 złotych. Z tego względu warto rozważyć opcję, jaką jest kredyt gotówkowy. Istnieją również programy rządowe, które pozwalają ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji w fotowoltaikę. W programie "Mój prąd" można uzyskać do 5 000 złotych jednorazowego dofinansowania bez konieczności zwrotu środków.

Kredyt gotówkowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla indywidualnego nabywcy. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego regulowana ustawą to nawet 255 000 złotych. Na szczęście fotowoltaika to nie jest wydatek rzędu setek tysięcy złotych, jednak kredyt gotówkowy na 20 000 lub 30 000 złotych może okazać się w pełni wystarczający. Oczywiście domowy budżet będzie obciążany ratami, jednak mogą one być na tyle niskie i przystępne, że w skali miesiąca, zakup fotowoltaiki będzie odczuwalny na poziomie zbliżonym do aktualnych rachunków za energię elektryczną. Wszystko zależy od tego, jakie zużycie energii posiadało gospodarstwo, by na jego podstawie wyliczyć zapotrzebowanie, które zapewnią panele słoneczne zamontowane na dachu.

Instalacja fotowoltaiczna posiada wiele zalet. Niższe koszty pozyskania energii elektrycznej, jest przyjazna dla środowiska, oraz podnosi wartość gospodarstwa. Niestety, jak wspomniane jest wyżej, fotowoltaika to znaczny wydatek. Warto udać się do banku i poszukać "eko" kredytu gotówkowego. Po zaciągnięciu kredytu można skupić się na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Z racji faktu, że fotowoltaika jest ekologiczna, można przedłożyć w banku dokumenty świadczące o tym, że klient dba o środowisko i oczekiwać zmniejszenia kosztów kredytowania. Kolejnym krokiem może być wniosek o dofinansowanie z rządowych programów. Niestety na rozpatrzenie wniosku można czekać nawet kilka miesięcy. Jednak, gdy już dotacja wpłynie na konto, najlepszym sposobem jej spożytkowania będzie nadpłata kredytu zaciągniętego w banku. Pozwoli to obniżyć wysokość raty, skrócić koszty kredytowania. Aby dowiedzieć się więcej na temat wcześniejszej spłaty kredytu, warto przeczytać: https://pozyczkaportal.pl/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego-o-czym-nalezy-pamietac/

Firmowa inwestycja w fotowoltaikę - kredyt inwestycyjny czy inny?

Nie tylko indywidualni nabywcy sięgają po instalację fotowoltaiczną. Przez wzgląd na oszczędność, przedsiębiorcy także coraz częściej przerzucają się na ekologiczne i odnawialne źródło energii, jakim jest fotowoltaika. Biorąc pod uwagę fakt, że szacowany koszt fotowoltaiki o wydajności 1kWp rozpoczyna się od 3 000 złotych, to jest to bardzo korzystna oferta. Zarówno w przypadku niewielkich firm, jak i olbrzymich przedsiębiorstw, które decydują się na montaż fotowoltaiki, jednorazowy wydatek może być problematyczny, to także warto szukać możliwości rozbicia zakupu na raty.

Mówi się o inwestycji, kiedy pada temat montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak banki nie traktują tego jako inwestycji związanej z rozwojem działalności. Fotowoltaika nie wpływa na jakość pracy, nie jest wdrożeniem nowego rozwiązania, nie jest narzędziem niezbędnym do zwiększenia wydajności pracy. Więc nie jest traktowana jako inwestycja. Jednak większość banków posiada inne produkty kredytowe na ten cel. Bardzo często jest to po prostu kredyt na inwestycję fotowoltaiczną, który nie jest kredytem inwestycyjnym. Ma on zazwyczaj nieco inne, doprecyzowane w każdym banku warunki kredytowania. Często są to bardzo niskie raty rozłożone na 15 lat, albo kredyt który odgórnie skonstruowany jest tak, by następowała nadpłata lub wcześniejsza spłata zadłużenia. Warto rozejrzeć się po różnych instytucjach w celu porównania ofert, gdyż mogą się one znacznie różnić.

Czy można obniżyć cenę instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to korzystne i coraz powszechniejsze rozwiązanie. Jest to ekologiczne, stosunkowo tanie i przede wszystkim bezpieczne źródło energii elektrycznej. Jednak, pomimo względnie niskiego kosztu istnieje szansa na zdobycie dofinansowania do fotowoltaiki. Aktualnie w Polsce działają trzy programy, z których mogą skorzystać zainteresowani przejściem na fotowoltaikę.

Mój prąd - Rządowy program dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z programu skorzystać mogą tylko indywidualni nabywcy, nie jest on dostępny dla przedsiębiorstw. Dofinansowanie może sięgać do 5 000 złotych, a środków nie trzeba zwracać. Instalacja nie może jednak być bardziej wydajna niż 10kWp. Więcej na temat programu "Mój prąd" można dowiedziec się ze strony: https://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1736,moj-prad-3-0-na-nowych-zasadach.html.

Czyste powietrze - to z kolei program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wstępie warto podkreślić, że program "Czyste powietrze" nastawiony jest przede wszystkim na wymianę pieców ciepłowniczych w domach i lokalach mieszkalnych, ale wnioski rozważane są względem wszelkiej maści instalacji termicznych i ociepleniowych. Jeżeli fotowoltaika na dachu domu ma mieć na celu dogrzewanie domu, to także znajduje się w obszarze finansowania.

Dotacja z programu czyste powietrze wynosi do 30 000 złotych dla podstawowego poziomu dofinansowania lub 37 000 dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej do 53 000 złotych na osobę (więc jeśli właścicielami domu jest małżeństwo to każdy z małżonków może skorzystać z ulgi 53 000 złotych).

Jednak i w tym wypadku wnioski od firm nie są rozpatrywane.

Prosument część 2 - kolejny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nastawiony na inwestowanie w odnawialne źródła energii w celu zmniejszenia emisji CO2. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna jest jego częścią. Program zakłada dopłatę w wysokości 15% do 30% wartości inwestycji, którą należy zwrócić. Okres spłaty może wynieść do 15 lat. Jednak z programu oferowane są w formie pożyczki lub dotacji, gdzie dotacje są bezzwrotne.

Fotowoltaika jest rozsądnym i na pewno przyszłościowym rozwiązaniem z zakresu odnawialnych źródeł energii. Inwestycja zawsze prognozowana jest na taką, która się zwróci z nawiązką i to już po około 7 - 10 latach. Dodatkowo, jeśli to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna jest problemem, to z pomocą przychodzą zarówno banki ze swoimi korzystnymi ofertami kredytowymi, jak i programy rządowe, które oferują dofinansowanie do inwestycji. Wybór jest duży, więc każdy kto myśli poważnie o inwestycji w fotowoltaikę znajdzie korzystną ofertę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.31 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro