Reklama
Reklama

Znów będzie można zwiedzić podziemia Kaponiery Kolejowej!

archiwum | fot. Maciej Kopiński
archiwum | fot. Maciej Kopiński

W tym roku znów wyjątkowe podziemia Kaponiery Kolejowej zostały udostępnione w miesiącach letnich dla zwiedzających. Można skorzystać z takiej okazji tylko w wybrane weekendy.

W wybrane soboty i niedziele każdy chętny może zapoznać się z tym wyjątkowym obiektem pod opieką przewodnika, a także wziąć udział m.in. w różnorodnych warsztatach czy odkryć Tajemnicę Kaponiery, która zmieni się w niezwykły pokój zagadek.

W lipcu wnętrza Kaponiery Kolejowej dostępne będą w dniach 17-18.07 oraz 24-25.07. Aby skorzystać z propozycji wystarczy na przystanku PST pod rondem odnaleźć półkoliste foyer. W głębi znajduje się wejście do podziemi - informują organizatorzy.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. W przypadku większości propozycji ilość miejsc jest ograniczona i wymaga wcześniejszej rezerwacji na stronie www.kaponierakolejowa.pl - dodają.

Wśród lipcowych propozycji znajdują się - warsztaty tworzenia gier planszowych dla dzieci i młodzieży (17 lipca), warsztaty plastyczno-techniczne: budujemy makietę okolic Kaponiery w XIX w. (17 i 18 lipca) czy warsztaty folkowe (25 lipca).

Przypomnijmy. Kaponiera Kolejowa została wybudowana w 1872 i była elementem twierdzy poligonalnej, którego celem była ochrona torów kolejowych. Umocnienia zostały częściowo rozebrane przy okazji budowy ronda Kaponiera, a ocalała część na lata zniknęła pod rondem i znana była głównie miłośnikom historii i fortyfikacji. To właśnie pasjonaci fortyfikacji upomnieli się o remont pruskich umocnień przy okazji ostatniej przebudowy ronda Kaponiera.

Remont zakończył się w 2017 roku, ale do 2018 roku poznaniacy mogli oglądać wnętrza Kaponiery przez przeszklone łuki. Sytuacja zmieniła się przy okazji Dni Twierdzy Poznań w 2018 roku. Poznaniacy po raz pierwszy mogli wówczas zwiedzić obiekt i wysłuchać prelekcji na jego temat.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro