Reklama
Reklama

Teren ZNTK będzie mieć nowego właściciela: Poznań przybliża się do nowej dzielnicy Wolne Tory

fot. Piotr Ludziejewski / archiwum
fot. Piotr Ludziejewski / archiwum

Nabywcą 20 hektarów jest spółka z Krakowa, a transakcja opiewa na ponad 206 milionów złotych.

- Chodzi o tereny, które stanowią własność Skarbu Państwa, ale zostały oddane w użytkowanie wieczyste na rzecz spółki ZNTK Nieruchomości. Zajmują łączną powierzchnię prawie 20 hektarów. Syndyk masy upadłościowej podejmował próby ich sprzedaży od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim postępowaniu - przeprowadzonym 30 czerwca w trybie z wolnej ręki - udało się wyłonić nabywcę. To krakowska spółka Ceglana Sp. z o.o. - informują miejscy urzędnicy.

Do końca bieżącego roku nastąpi podpisanie umowy, na mocy której prawa do nieruchomości zostaną przeniesione na krakowską spółkę. - To doskonała wiadomość - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Udana sprzedaż tego terenu to dowód zaufania inwestorów do Poznania i prowadzonej przez nas polityki. To ważny krok przybliżający nas do utworzenia w centrum miasta nowej, ważnej dzielnicy, jaką są Wolne Tory. Jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorem w zakresie wzajemnej współpracy. Wolne Tory to rozległy obszar o powierzchni ok. 117 ha położony pomiędzy Wildą i Łazarzem. Od południa jego granicę stanowi ulica Hetmańska. Nie ma jeszcze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale w marcu 2017 roku rada miasta zdecydowała o przystąpieniu do jego opracowania - dodaje.

Na terenie Wolnych Torów ma powstać kompletna dzielnica - z mieszkaniami, usługami, oświatą, zielenią, drogami publicznymi i wewnętrznymi. Co istotne, prace przy obiektach ZNTK będą wymagały zgód konserwatorskich - cały obszar ZNTK jest bowiem pod konserwatorską ochroną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro