Reklama

Wyremontowany "Ryjek" już na torach Maltanki!

fot. Jacek Jackowski / MPK Poznań FB
fot. Jacek Jackowski / MPK Poznań FB

Miłośnicy komunikacji mają powody do radości.

Już w styczniu informowaliśmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu doszło do porozumienia z Poznańskim Klubem Modelarzy Kolejowych i nabyło od klubu tabor, który będzie cieszyć oko poznaniaków na torach kolejki parkowej Maltanka.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

MPK Poznań nabyło Borsiga Bn2t - najstarszy w Polsce sprawny parowóz, który kursuje od lat po torach Maltanki tylko w trakcie Dni Pary. To jednak nie wszystko. Przewoźnik kupił też 2 wagony osobowe z dawnej Kolei Witaszyckiej, kilka wagonów towarowych i drezynę motorową. - Pozyskał także protoplastę dzisiejszych popularnych autobusów szynowych, przedwojenny wagon z napędem spalinowym serii MBxc1-41, z uwagi na jego kształt nazywany przez poznaniaków "Ryjkiem". Już rozpoczyna się jego remont - informowało w styczniu MPK Poznań.

"Ryjek" jest wąskotorowym wagonem spalinowym z 1932 roku. Wyprodukowano go w Warszawie, a pracował w Bydgoskiej Kolei Powiatowej, później został przekazany na kolejkę wąskotorową w Witaszycach. - Gdy w 1991 roku zapadła decyzja o jej likwidacji, wagon został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych. Po remoncie w 1994 roku w ZNTK Poznań "Ryjek" trafił na trasę Kolejki Parkowej Maltanka - mówił w styczniu Krzysztof Dostatni, który wkrótce oficjalnie obejmie stanowisko prezesa MPK. - W tamtych czasach, z uwagi na możliwość ogrzewania przedziału pasażerskiego Maltanka mogła funkcjonować przez cały rok - dodał.

"Ryjek" przeszedł już niezbędne naprawy oraz zyskał zielone barwy. Dotarł już na tory Maltanki, o czym poinformowało MPK. Trwają przejazdy techniczne. O pierwszych kursach z pasażerami na pewno będziemy informować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro