Reklama
Reklama

Chcą ochronić historyczną nawierzchnię Starego Rynku

Tak ma wyglądać rynek po przebudowie | fot. UM Poznań
Tak ma wyglądać rynek po przebudowie | fot. UM Poznań

Miasto pochwaliło się wyborem wykonawcy przebudowy płyty Starego Rynku. Nie wszyscy się z tego cieszą.

Już wczoraj pisaliśmy, że wybrano wykonawcę przebudowy płyty Starego Rynku wraz ze wszystkimi instalacjami pod nią. Początkowo miasto chciało przeprowadzić prace za nieco ponad 90 milionów złotych, ale chętnych nie było. Ostatecznie wykonawcą zostało konsorcjum TORMEL i WUPRNIZ, a koszt wzrósł do prawie 135 milionów złotych. Wszystkie prace mają się zakończyć za 2 lata.

Ale informacja o wyborze wykonawcy i podpisaniu z nim umowy nie cieszy przeciwników wymiany kamiennej nawierzchni płyty rynku. - Petycję w sprawie ochrony zabytkowego bruku na Starym Rynku w Poznaniu podpisało prawie 500 osób. Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, różnych zawodów, różnych poglądów, jednak wygląd i charakter tej przestrzeni jest dla nas niezwykle ważny. Są wśród nas artyści, architekci, społecznicy, aktywiści, przedsiębiorcy, ludzie kultury, konserwatorzy, historycy sztuki, archeolodzy, mieszkańcy Starego Miasta, rowerzyści, opiekunowie osób niepełnosprawnych, rodzice z dziećmi w wózkach, kobiety na obcasach:), jednak czujemy tak samo. Pomysł zastąpienia starej zabytkowej kostki brukowej nowym ciętym kamieniem boli nas i bulwersuje - informują autorzy petycji.

- Jesteśmy przekonani, że można znacznie poprawić funkcjonalność nawierzchni Starego Rynku i okolicznych ulic, przy jednoczesnym zachowaniu ich walorów zabytkowych - dzięki ponownemu użyciu starej kostki, przy odpowiednim wykonaniu podłoża i spoin pomiędzy kostkami oraz zapewnieniu ciągów komunikacyjnych dla osób z wózkami i poruszających się na wózkach, w postaci równych chodników, pasów komunikacyjnych w płycie rynku, prowadzących do Ratusza, Arsenału, Wagi i innych budynków oraz obniżenia krawężników. Jesteśmy przekonani, że remont nawierzchni winien być przeprowadzony bez niszczenia zabytkowego charakteru tego miejsca oraz znacznie niższym kosztem, niż jest przewidywany. Uważamy, że założenia koncepcyjne remontu są zasadniczo błędne, ponieważ sprowadzają się do wymiany istniejącej, zabytkowej kostki brukowej, nie zniszczonej - na nowy materiał, wprawdzie również kamienny, ale cięty, sformatowany, równy. To spowoduje nieodwracalną utratę zabytkowego charakteru tego miejsca - dodają.

- Apelujemy o zmianę założeń koncepcji renowacji płyty Starego Rynku i pozostawienie starych zabytkowych bruków na Rynku i uliczkach przyrynkowych. Wprawdzie otrzymaliśmy już odpowiedź z Urzędu Miasta, jednak jest ona dla nas niesatysfakcjonująca, ponieważ nie odnosi się do wszystkich naszych argumentów, z kolei racje wyłożone w piśmie są dla nas nieprzekonujące. Będziemy się odnosić w najbliższym czasie do tego pisma. Nadal liczymy na to, że Prezydent Miasta stanie na straży naszego wspólnego lokalnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest ta niewielka, ale cenna przestrzeń.

Petycję można znaleźć i podpisać TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro