Reklama

Dziki z Poznania będę wywożone do lasu, a nie zabijane? Producenci trzody chlewnej protestują

Ulica Ziemowita | fot. Czytelnik
Ulica Ziemowita | fot. Czytelnik

Ich zdaniem, to poważne zagrożenie rozprzestrzeniania się epidemii ASF.

- Afrykański Pomór Świń (ASF) od 2014 roku budzi niepokój w polskich hodowcach trzody chlewnej. Dynamika rozprzestrzeniania się wirusa stale się zwiększa - szacuje się, że 11 736 przypadków ASF u dzików, przekłada się to na 376 ognisk. Początkowo ASF pojawiał się głównie na wschodzie kraju, w tym roku jest już obecny na terenie 10 województw. Analizując przyczyny ognisk ASF, czynnik ludzki jest równie ważny jak obecność dzików, a krążący obecnie szczep ASFV jest niezwykle zjadliwy - informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej PolPig.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Wielkopolska to region Polski, w którym hoduje się najwięcej świń w Polsce. Ponad 1/3 wszystkich hodowanych świń w kraju żyje właśnie w naszym województwie. Tymczasem PolPig podaje, że do Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu wpłynął projekt zakładający "tworzenie systemu śledzenia tras dzików online, celem szybszej interwencji służb miejskich". Dzięki niemu ma być możliwy odłów i wywożenie dzików do lasów poza Poznaniem. Koszt projektu oszacowano na około 1 mln złotych.

- Dziki są rezerwuarem ASF. Ich wkroczenie do miast związane z utratą lęku przed człowiekiem i odkrycie bogatych terenów do żerowania budzi zrozumiałe obawy. Z jednej strony większość mieszkańców traktuje nowych gości z infantylną fascynacją, z drugiej rosnąca ilość wypadków komunikacyjnych, niszczenie trawników i zieleni miejskiej i przypadki zaatakowania ludzi rodzą potrzebę interwencji. Salomonowe rozwiązanie, którym jest odławianie, znakowanie i wywożenie dzików do lasu jest rozwiązaniem najgorszym z punktu widzenia sanitarnego. Rozwiązuje problem chwilowo, a znacząco przyczynia się do rozwleczenia epidemii ASF na nowe tereny i zagładzie kolejnych hodowli świń - zaznacza PolPig.

Zdaniem związku, skuteczne są tylko radykalne kroki. Jako przykład podaje Danię, w której zdecydowano się na odstrzał wszystkich dzików. - Uregulowania unijne stanowczo zabraniają przemieszczania dzików na terenie kraju członkowskiego. Odłów dzików z terenów miejskich jest niezbędny, ale wypuszczanie ich do lasu przyniesie dramatyczne szkody bez trwałego pożytku - kończą hodowcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro