Nie żyje prof. Krystyna Domańska-Maćkowiak
Polska muzykolog, profesor chóralistyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.
O śmierci prof. Krystyny Domańskiej-Maćkowiak poinformowali dziś przedstawiciele Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci śp. prof. dr hab. Krystyny Domańskiej-Maćkowiak. Żegnamy wybitnego pedagoga, autorytet w dziedzinie chóralistyki, wychowawcę wielu pokoleń artystów, charyzmatyczną dyrygentkę z niespotykaną pasją do muzyki i śpiewu, człowieka o wielkim sercu, zaangażowanego w życie kulturalne i społeczne naszej Uczelni oraz Poznania - czytamy w komunikacie.
Prof. dr hab. Krystyna Domańska-Maćkowiak urodziła się w Berlinie w 1936 roku. Po zakończeniu wojny z odnalezioną rodziną zamieszkała w Poznaniu. Edukację muzyczną rozpoczęła w Społecznym Ognisku Muzycznym dla Dorosłych. Równocześnie zapisała się chóru parafialnego przy kościele pw. św. Marcina w Poznaniu. W 1959 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu (obecnie Akademia Muzyczna), z którą związana była jako pedagog od 1960 roku do 2007. W latach 1980-1990 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Wychowania Muzycznego.
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni prof. Domańska - Maćkowiak całe życie zaangażowana w ruch śpiewaczy; w latach 1978-2002 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego, od 2001 roku w Radzie Artystycznej Związku Chórów Kościelnych - "Federacji Caecilianum". Inicjatorka i członek Rady Artystycznej cyklu Musica Sacra. Była dyrygentem chórów świeckich i kościelnych, w tym chóru parafii pw. Św. Marcina w Poznaniu (1984-2016) i Chóru Żeńskiego "Sonantes" Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), z którym w latach 1969-2005 koncertowała w Polsce i wielu krajach Europy oraz zdobywała nagrody na konkursach. Społecznik, organizator życia muzycznego Poznania. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej abp. Stanisława Gądeckiego (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), medalem za szczególne zasługi w pracy organizacyjno-społecznej dla "Federacji Caecilianum" (2009) oraz nagrodami Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.