Reklama

Brak tlenu w szpitalu na MTP: szpital utajnił raport

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Chodzi o raport dotyczący śmierci pacjentów szpitala tymczasowego, którzy zmarli w dniu, w którym w lecznicy zabrakło tlenu w instalacji.

Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że do prokuratury dotarły wyniki sekcji 3 osób, które zmarły feralnego dnia w szpital na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zlecono jednak sekcję 8 pacjentów, którzy wówczas zmarli. Trwa więc oczekiwanie na kolejne dokumenty, a także na opinię biegłego w sprawie instalacji doprowadzającej tlen do szpitala. Dopiero po otrzymaniu całej dokumentacji prokuratura będzie określać, czy jest związek między brakiem tlenu w instalacji i śmiercią pacjentów.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Gazeta Wyborcza podaje, że poza działaniami prokuratury swoje czynności wykonuje też szpital. Przygotowano raport, który ma określić związek przyczynowo-skutkowy między brakiem tlenu i śmiercią pacjentów. Specjaliści już zakończyli nad nim prace, ale raport został utajniony. Szpital zapewnia, że raport trafił już do prokuratury oraz do wojewody.

Przypomnijmy, do incydentu doszło 30 marca rano. W instalacji tlenowej dostarczającej tlen pacjentom szpitala na MTP zabrakło tlenu. Dostawę tlenu zamówiono zbyt późno, przez co w zbiornikach po prostu go zabrakło. 12 pacjentów przetransportowano do innych lecznic w Poznaniu, a pozostałym zapewniano tlen z butli tlenowych, ale te szybko się skończyły. Około 11.00 cysterna z tlenem, w eskorcie policji, dotarła na teren MTP i pacjenci mogli ponownie korzystać z tlenu w instalacji.

Dziś wiadomo, że w samym szpitalu do 12.30 30 marca zmarło 6 pacjentów. Dwóch kolejnych zmarło po ewakuacji do innych szpitali. Konsekwencje już poniosły dwie osoby - dyrektor ds. technicznych szpitala oraz pracownik techniczny, który miał za późno miał zamówić cysternę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro