Reklama
Reklama

Miliony szczepionek pozostaną niewykorzystane. Trafią na sprzedaż?

fot. Angelo Esslinger z Pixabay
fot. Angelo Esslinger z Pixabay

Podaż szczepionek w Polsce znacznie przewyższa zapotrzebowanie .

Jak informuje Wirtualna Polska, chodzi już o miliony niewykorzystanych dawek. - Ewentualny nadmiar szczepionek będziemy chcieli tak zagospodarować, aby się nie zmarnowały. Rozważamy również odsprzedaż za granicę, ale o tym będziemy informować, kiedy będą podjęte decyzje - powiedział WP Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Do magazynów trafiło już 6,78 mln szczepionek. Niemal na pewno nie zostaną one wykorzystane - na drugą dawkę czeka ok. 2,1 mln osób, a 14 mln Polaków w ogóle nie skorzystało ze skierowania.

Co dalej? Michał Kuczmierowski zapowiada, że część dawek "z odpowiednim terminem przydatności" będzie trzymane z rezerwie na jesień, kiedy przy wzroście liczby zakażeń wzrośnie też liczba chętnych do szczepienia.

Pozostałe preparaty mogą trafić na sprzedaż, prawdopodobnie po takiej cenie, żeby Polska nie zarobiła, ale też nie straciła.

Zakup szczepionek negocjowała w naszym imieniu Komisja Europejska. Dla Polski zarezerwowano prawie 100 mln dawek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro