Reklama
Reklama

Łowcy Burz ostrzegają: w nocy mogą wystąpić potężne burze

Burza z 2017 roku | fot. Adam Szach / archiwum
Burza z 2017 roku | fot. Adam Szach / archiwum

Przed nami godziny z bardzo niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie pierwsze ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego regionu. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od 13.00 do 22.00 w czwartek we wschodnich i południowych powiatach województwa.

W prognozie zagrożeń IMGW znajduje się informacja o możliwości wystąpienia burz z gradem zarówno w czwartek, jak i w piątek - nie tylko na wschodzie i południu Wielkopolski, ale w całym regionie.

Na facebookowych grupach łowców i miłośników burz już pojawiają się ostrzeżenia przed groźnymi prognozami na najbliższą noc. - Przy takich warunkach możliwe będą nawalne opady deszczu, silne podmuchy wiatru (nawet powyżej 100 km/h), grad, duża ilość wyładowań atmosferycznych - podaje Dawid L Storm Chaser Photography. Leszek Bartczak z Piorunująco przyznaje, że zgodnie z prognozami modelu UMPL czeka nas rozległa burza wielokomórkowa.

- Prognozy na nadchodzącą dobę zaczynają się klarować, a jednocześnie są groźne. Wiele wskazuje na to, że przez Polskę przetoczyć się może rozległy układ burzowy (MCS), który może zawierać wbudowaną linię szkwału w formie bow echo. Na jej trasie notowane będą silne porywy wiatru, lokalnie niszczące - aktualne prognozy wskazują na prędkość porywów rzędu 90-110 km/h, a w części przypadków ponad 110 km/h - informują Polscy Łowcy Burz.

Na pewno będziemy informować o kolejnych ostrzeżeniach IMGW, jeśli takie się pojawią. Wśród łowców burz pojawiają się opinie, że najbliższa noc może przypominać tę z 11 sierpnia 2017 roku. Wówczas nad Poznaniam przeszła potężna burza. Bez prądu były tysiące mieszkańców Wielkopolski, strażacy interweniowali setki razy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro