Reklama

Geofizyka Toruń tłumaczy się z geofonów na terenie Aquanetu: "błąd naszego pracownika"

fot. Aquanet
fot. Aquanet

Czujniki pojawiły się na ogrodzonym i monitorowanym terenie, na który osoby z zewnątrz nie mają wstępu.

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. W czwartek pracownicy Aquanetu podczas porannego obchodu terenu ochrony bezpośredniej ujęcia wody w Krajkowie natknęli się geofony. Oznacza to, że ktoś nielegalnie wszedł na teren Aquanetu. Następnego dnia geofony zniknęły.

Geofizyka Toruń, firma która ma przeprowadzać badania w tym rejonie, odniosła się do tych doniesień wyrażając ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. - Wynikała ona z błędu naszego pracownika, który, pomimo wyraźnych instrukcji o zakazie wejścia na teren spółki Aquanet w niezamierzony sposób rozłożył czujniki w omawianym terenie leśnym. Cała sprawa została kolejny raz omówiona z pracownikami Grupy Sejsmicznej, podtrzymano całkowity zakaz wstępu na nieruchomości Aquanet i na codziennych spotkaniach z pracownikami przypominamy o tym fakcie - zapewnia Jerzy Spica, kierownik Grupy Sejsmicznej.

Jak zapewnia firma, czujniki są całkowicie obojętne dla środowiska i jedynie biernie rejestrują drgania naturalne, jak i wywoływane sztucznie. - Zarówno odbiorniki, jak i prowadzone prace sejsmiczne nie mają żadnego wpływu na środowisko naturalne uwzględniając stosunki wodne. Wykonanie przedmiotowych badań sejsmicznych 3D, zgodnie z wydanymi decyzjami środowiskowymi, nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko - dodaje.

Przypomnijmy, że Aquanet sprzeciwia się prowadzeniu badań geofizycznych w strefie ochrony bezpośredniej i pośredniej Ujęcia Wody Mosina - Krajkowo. Celem badań jest sprawdzenie, czy na tym terenie znajdują się zasoby ropy i gazu. Zdaniem Aquanetu taka działalność może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Jakość wody może się pogorszyć - może zmienić kolor oraz stać się twardsza. Co gorsze, studnie lub całe ujęcie wody może przestać być wydolne. Ale zagrożeń jest więcej - ucierpieć może infrastruktura Aquanetu niezbędna do obsługi ujęcia wody.

Geofizyka Toruń zapewnia natomiast, że badania nie spowodują żadnych szkód i nie są zagrożeniem dla ujęcia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
48.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro