Reklama
Reklama

27 grudnia świętem państwowym? Miejscy radni są na tak

Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania | fot. Włodzimierz Hoppel
Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania | fot. Włodzimierz Hoppel

Dyskutowali na ten temat na wtorkowej sesji.

27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. - Celem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest kultywowanie pamięci o tym czynie zbrojnym i utrwalanie jego doniosłego znaczenia w świadomości nie tylko mieszkańców naszego regionu. Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem, z którego powinniśmy być dumni jako naród - można przeczytać w stanowisku, które we wtorek przyjęli wszyscy miejscy radni z Poznania.

To Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu zaproponowały, by 27 grudnia stał się świętem państwowym. Pomysł w czerwcu poparł Episkopat z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim na czele.

Pomysłodawcy starają się uzyskać jak największe wsparcie dla swojej inicjatywy. Oficjalne apele mają trafić m.in. do prezydenta RP, premiera, a także do Sejmu i Senatu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro