Reklama
Reklama

Firma, która ma przeprowadzić badania przy ujęciu wody dla Poznania: "nie będzie żadnych odwiertów"

fot. Aquanet
fot. Aquanet

Swoją wersję przedstawia firma, która ma tu pracować.

O sprawie pisaliśmy już w środę. Aquanet poinformował, że pewna firma planuje prowadzić badania geofizyczne w strefie ochrony bezpośredniej i pośredniej Ujęcia Wody Mosina - Krajkowo. Celem badań jest sprawdzenie, czy na tym terenie znajdują się zasoby ropy i gazu. Zdaniem Aquanetu taka działalność może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Jakość wody może się pogorszyć - może zmienić kolor oraz stać się twardsza. Co gorsze, studnie lub całe ujęcie wody może przestać być wydolne. Ale zagrożeń jest więcej - ucierpieć może infrastruktura Aquanetu niezbędna do obsługi ujęcia wody.

W czwartek pracownicy Aquanetu w rejonie ujęcia wody znaleźli geofony, których nie powinno tam być. Zasugerowano, że ktoś wszedł na teren ujęcia bez zgody, a jest to teren strzeżony i ogrodzony.

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać firma, która ma prowadzić badania. - Badania geofizyczne na terenie gminy Mosina wykonuje Geofizyka Toruń SA na zlecenie PGNiG SA. W strefie ochrony bezpośredniej ujęcia wody Mosina - Krajków nie będą wykonywane żadne prace badawcze, a w strefie ochrony pośredniej ujęcia pomiary zostaną ograniczone do czasowego rozlokowania bezprzewodowych czujników oraz wykonania punktów wzbudzania fali sejsmicznej przy pomocy pojazdów wibrosejsmicznych - zapewnia Geofizyka Toruń, która dodaje, że nie będzie wykonywać żadnych odwiertów w strefie ochrony pośredniej ujęcia wody.

- Podstawą badań geofizycznych są pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG. Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków. Nie niosą ryzyka degradacji środowiska i nie wiąże się z nimi żadne ryzyko pogorszenia jakości wody z ujęcia Mosina - Krajkowo. Nie stanowią również zagrożenia dla zgromadzonych tam zasobów wody ani dla samego ujęcia i jego funkcjonowania. Dodatkowym zabezpieczeniem jest prowadzony ciągły monitoring fali sejsmicznej, prowadzony przy pomocy specjalistycznych urządzeń PPV, co wyklucza jakiekolwiek niekorzystne oddziaływanie badań na otoczenie - zapewnia firma.

Geofizyka Toruń podkreśla, że ma zgodę Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz RDOŚ w Poznaniu na prowadzenie badań. - Badania sejsmiczne, o których mowa, prowadzone są na obszarze ok. 279 km kw. W ich efekcie powstanie zdjęcie sejsmiczne 3D całego obszaru, które pozwoli ocenić potencjał występowania na tym terenie węglowodorów. Dopiero analiza zdjęcia da nam pełen ogląd struktur geologicznych w tym regionie - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro