Ujęcie wody dla Poznania zagrożone? Będą przy nim szukać gazu i ropy naftowej
Aquanet protestuje.
Na początku czerwca do Aquanetu dotarło pismo od firmy, która planuje prowadzić badania geofizyczne w strefie ochrony bezpośredniej i pośredniej Ujęcia Wody Mosina - Krajkowo. Celem badań jest sprawdzenie, czy na tym terenie znajdują się zasoby ropy i gazu. Zdaniem Aquanetu taka działalność może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Jakość wody może się pogorszyć - może zmienić kolor oraz stać się twardsza. Co gorsze, studnie lub całe ujęcie wody może przestać być wydolne. Ale zagrożeń jest więcej - ucierpieć może infrastruktura Aquanetu niezbędna do obsługi ujęcia wody.
- Badania geofizyczne to tak naprawdę pierwszy etap tego, co się może wydarzyć. Badań tych nie prowadzi się dla samych badań, koncesje wydawane są zarówno na poszukiwanie, jak i na późniejsze wydobywanie kopalin - zaznacza Aquanet. - Kolejnym etapem może być prowadzenie prac wiertniczych płytszych otworów wiertniczych (strzałowych) - do wzbudzania fal sejsmicznych oraz głębokich wierceń rozpoznawczych i eksploatacyjnych. Wszystkie te otwory w obrębie strefy ochronnej będą ingerować (przechodzić) przez ujmowane przez nas struktury wodonośne, to zaś niesie w naszym odczuciu istotne zagrożenie dla środowiska wód podziemnych. Jakakolwiek awaria, ucieczka / wyciek węglowodorów, wód złożowych, płuczek z otworu wiertniczego i instalacji z nim związanych może skutkować skażeniem wód podziemnych wielkopolskiej doliny kopalnej i pradoliny warszawsko - berlińskiej - dodaje.
Ujęcie Wody Mosina - Krajkowo jest eksploatowane od blisko 60 lat. Stanowi najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców naszej aglomeracji, bo pokrywa aż 70% zapotrzebowania. Teren wokół ujęcia objęto strefą ochrony bezpośredniej (2,5 km2) oraz strefą ochrony pośredniej (prawie 60 km2). Na tym terenie można jedynie wykonywać czynności związane z pracą ujęcia.
Aquanet interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także do premiera, prezydenta RP, prezydenta Poznania, wojewody, marszałka, szefa Wód Polskich, lokalnych samorządowców. Wniosek o interwencję trafi też do posłów, europosłów i senatorów z Wielkopolski. - Zwracamy się do mieszkańców Poznania i okolicznych gmin, jak również do wszystkich osób, które zgadzają się, że woda nie zna podziałów politycznych, ma być dostępna dla każdego a jej zasoby nie mogą być zagrożone, o wysłanie do Ministra Środowiska i Klimatu petycji następującej treści : "Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zmianę, poprzez trwałe wyłączenie obszaru objętego strefą ochronną ujęcia wody Mosina - Krajkowo dla zaopatrzenia w wodę Aglomeracji Poznańskiej z koncesji: 27/2001/Ł Kościan-Śrem, 29/2001/Ł Śrem-Jarocin, 32/96/p Kórnik-Środa i natychmiastowe wstrzymanie prac poszukiwawczych ". Adres e-mail ministerstwa : [email protected] - apeluje Aquanet.
Najpopularniejsze komentarze