Reklama
Reklama

Próbują wyłudzać pieniądze na certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Ulotki pojawiły się między innymi w Poznaniu.

O sprawie poinformował nas Czytelnik. - Chciałbym ostrzec wszystkich przed naciągaczami, którzy roznosząc listy po skrzynkach pocztowych w Poznaniu próbują wyłudzić pieniądze za dokument rzekomo potwierdzający szczepienie przeciw COVID 19 - napisał do nas Damian. - Należy podkreślać, ze oficjalny unijny certyfikat jest BEZPŁATNY - dodaje.

Z ulotki, jaka trafiła do naszego Czytelnika wynika, że "szczepienie na Covid-19 zaleca się dokumentować oraz wpisać w Międzynarodowej Książeczce Szczepień". Zdaniem autora ulotki to właśnie Międzynarodowa Książeczka Szczepień "jest jedynym oficjalnym dokumentem tolerowanym na całym świecie wydanym przez WHO i zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia, której można odnotować szczepienie na Covid-19".

Na ulotce widnieje nazwa i adres fundacji, która rzekomo, jako jedyna w Polsce zajmuje się dystrybucją książeczki dla Polaków, którzy już się zaszczepili lub chcą się zaszczepić. Koszt? 45 złotych. Fundacja ma siedzibę w Poznaniu, przynajmniej tak wynika z ulotki. Próżno jednak znaleźć jej stronę internetową czy numer kontaktowy. W rzeczywistości mieści się pod "wirtualnym adresem", pod którym działać ma kilka różnych podmiotów.

Apelujemy do mieszkańców o rozwagę. Osoby zaszczepione otrzymują BEZPŁATNIE Unijny Certyfikat Covid, który jest dowodem na to, że rzeczywiście odbyliśmy szczepienie. To dzięki niemu możemy podróżować po Unii Europejskiej w trakcie pandemii. Dostaniemy go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, tuż po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej w przypadku J&J). Ale możemy też samodzielnie wydrukować certyfikat poprzez portal pacjenta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro