Reklama
Reklama

Strażnicy miejscy apelują: "nie zachęcajcie dzików do opuszczania naturalnego środowiska"

fot. SM
fot. SM

Równocześnie strażnicy przypominają, że nie zajmują się odławianiem dzikich zwierząt.

Problemów dzików, między innymi na ratajskich osiedlach, w ostatnich miesiącach przybiera na sile. Potwierdza to straż miejska, która każdego miesiąca odbiera coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców domagających się reakcji ze strony służb. - Szybko zwiększająca się populacja dzików, łagodne zimy i łatwy dostęp do pożywienia stanowią swojego rodzaju zaproszenie do odwiedzin dla tych ssaków. Dlatego poznańska Straż Miejska zwraca się z apelem do mieszkańców miasta, aby dodatkowo nie zachęcać dzików do opuszczania ich naturalnego środowiska poprzez np. świadome lub nieświadome dokarmianie - wyjaśnia straż miejska.

W ostatnich tygodniach strażnicy pojawiali się w miejscach, w których dziki pojawiają się najczęściej. - Każdy napotkany mieszkaniec otrzymał ulotkę z informacją czego nie robić i jak się zachować podczas spotkania dzika na swojej drodze. Rozwieszano także plakaty w szkołach, a w najmłodszych klasach i przedszkolach strażnicy przeprowadzili pogadanki - jak zachować się, kiedy spotkamy dzika - dodaje.

Funkcjonariusze przypominają o konieczności zabezpieczania przydomowych kompostowników, a także nie wyrzucania resztek jedzenia przy śmietnikach. Nie wolno też dokarmiać zwierząt chrupkami czy jakimkolwiek innym pożywieniem. - Kiedy spotkamy dzika, zawsze pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie - nie wolno podchodzić, dotykać, czy straszyć. Najlepiej jest zachować spokój i odejść w przeciwnym kierunku.

Niestety ludzie wciąż dokarmiają dziki. Jedzenie rozrzucają na chodnikach, trawnikach czy ulicach. To wykroczenie, za które można dostać 500 złotych mandatu.

- Straż miejska przyjmuje zgłoszenia o pojawieniu się dzików całodobowo pod nr tel. 986. Strażnicy po potwierdzeniu obecności dzików przekazują informację do Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie podejmowane są decyzje co dalej. Informujemy, że Straż Miejska nie odławia dzikich zwierząt - zaznacza SM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro