Reklama
Reklama

"Wakacje z WOT". Kolejni terytorialsi rozpoczęli szkolenie

fot. WOT
fot. WOT

Cały czas trwa szkolenie nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W piątek rozpoczęły się "Wakacje z WOT". Nie jest to jednak obóz wypoczynkowy, a trwające 16 dni szkolenie podstawowe. Przed bramą koszar pojawili się m.in. uczniowie, studenci oraz mistrzyni Polski w karate. Wcześniej wszyscy przeszli badania pod kątem wirusa SARS CoV-2.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Poprzednie edycje projektu pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli. Warto podkreślić, że kandydaci muszą nastawić się na intensywny trening wojskowy - powiedziała ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska.

Pierwsze, 16-dniowe szkolenie jest przeznaczone dla osób, które nie miały do tej pory nic wspólnego z wojskiem. Pierwszy dzień minął pod znakiem pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Podczas wcielenia w wojskowe szeregi, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy.

- W czasie "szesnastki", przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatni dzień szkolenia to tzw. "pętla taktyczna" czyli sprawdzian wyszkolenia każdego terytorialsa dla tych wytrwałych, którzy pozostaną na szkoleniu do końca. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą "pętlę", złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą bataliony 12 WBOT, które mieszczą się w Śremie, Lesznie, Skwierzynie i Dolaszewie - wytłumaczyła ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska. - Dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się zawsze złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy - dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
51.02 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro