Reklama
Reklama

Wyjątkowy spacer po Cytadeli. Będzie można zwiedzić ją z przewodnikiem

fot. UMP
fot. UMP

W sobotę nadarzy się wyjątkowa okazja do zwiedzenia Cytadeli.

Wszystko dzięki spacerowi, organizowanemu przez Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej. Po parku oprowadzą uczestników naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Justyna Wiland-Szymańska z Zakładu Taksonomii Roślin UAM, dyrektor Ogrodu Botanicznego, która w swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. tematyką bioróżnorodności oraz dr Szymon Konwerski - entomolog zajmujący się biologią i ekologią chrząszczy oraz ich związkami z innymi organizmami i znaczeniem w różnych ekosystemach.

- Spacer odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza rozpocznie się o godz. 9.00 , a druga o godz. 12.00. Należy zarezerwować sobie ok. 2h. Chętni spotykają się się przy Rosarium, na skrzyżowaniu z aleją prowadzącą dalej do Muzeum Uzbrojenia (mapka). Przewidziane jest przejście wzdłuż fosy od strony wschodniej, a następnie poznanie południowych skarp Cytadeli i powrót przez centralną część do Rosarium - informuje Urząd Miasta Poznania.

- Wycieczka ma przybliżyć poznaniakom i poznaniankom walory przyrodnicze obszaru Cytadeli - ze szczególnym uwzględnieniem stawonogów i roślin. Na podstawie napotkanych w trakcie wycieczki owadów, omówione zostaną przystosowania przedstawicieli tej niezwykle zróżnicowanej grupy do życia w zajmowanych środowiskach - dodają urzędnicy.

Uczestnicy poznają też historię środowiska przyrodniczego tego niezwykłego zakątka zieleni, jego zmian i współczesnych funkcji, jakie spełnia z punktu widzenia mieszkańców i dla bioróżnorodności naszego miasta. Zobaczyć będzie można gatunki, które w sposób spontaniczny pojawiają się na terenie parku, a także takie, które zostały celowo wprowadzone przez człowieka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro