Reklama

Na MTP odbędzie się pseudomedyczna konferencja. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni poparciem przez MTP tak wysoce wątpliwego naukowo wydarzenia"

Wydarzenie odbędzie się w Sali Ziemi MTP | fot. MTP
Wydarzenie odbędzie się w Sali Ziemi MTP | fot. MTP

Konferencja ma się odbyć w sobotę, a jednym z prelegentów będzie Jerzy Zięba.

To już IX edycja "Targów Umiejętności Dbania o Zdrowie", których organizatorem jest czasopismo Harmonia z Suchego Lasu, twórca "Instytutu Promowania Zdrowia". Konferencję promuje m.in. Justyna Socha i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Bilety na konferencję kosztują 169 zł, a wydarzenie potrwa cały dzień.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W programie wydarzenia są prelekcje wielu zaproszonych gości dotyczące m.in. "szkodliwej dla zdrowia obsesji czystości i sterylności", "stresu jako cichego zabójcy", "szczepienia lub profilaktyka" a także wystąpienie Jerzego Zięby (słynącego m.in. ze stwierdzenia, że koronawirusa można wyleczyć witaminą C), który ma mówić o tym, co nas czeka - "zagłada czy ocalenie".

Sprawą organizacji wydarzenia na terenie MTP zainteresowało się stowarzyszenie Otwarte Ramiona. - Na wstępie warto zaznaczyć, że Międzynarodowe Targi Poznańskie w ostatnich miesiącach nabrały szczególnego znaczenia, zarówno dla poznaniaków jak i dla Polek i Polaków z całego kraju - to tutaj bowiem na wielu polach toczy się codzienna walka z pandemią koronawirusa - działa jeden z największych punktów szczepień, szczepiący tysiące ludzi dziennie, a tuż obok o zdrowie i życie setek chorych na COVID-19 pacjentów walczą medycy. W świetle tego, organizacja w takim miejscu konferencji, podczas której głoszone będą poglądy pseudomedyczne bez poparcia naukowego, które niejednokrotnie zaszkodziły już pacjentom, a prelegenci występują przeciwko nawet tak niezbędnym i ratującym życie procedurom jak szczepienia - jest skrajnie niemoralna i niewłaściwa - wyjaśnia Malwina Malinowska ze stowarzyszenia w liście do prezesa Grupy MTP.

- Prelegenci, którzy występować bowiem mają podczas konferencji znani są szeroko z głoszenia pseudomedycznych, zaprzeczających wiedzy naukowej opinii. Z kilkoma z nich od lat walczą samorządy lekarskie, próbując wyciągnąć wobec nich konsekwencje i zapobiec dalszemu szkodliwemu wpływowi na pacjentów. Tymczasem organizacja przez Państwa takiej konferencji jest dużym krokiem ku zaprzepaszczeniu tej walki i ciosem dla medyków, poświęcających mnóstwo czasu, także tego prywatnego dla chorych - dodaje.

- Z pewnością nie są Państwu obce poglądy prelegentów owej konferencji, którzy bogacą się na głoszeniu pseudonaukowych teorii, niejednokrotnie skrajnie niebezpiecznych dla pacjentów, promując chociażby alternatywne, zaprzeczające nauce metody leczenia nowotworów m.in. przy pomocy związku DMSO. W powodu wlewów m.in. właśnie tego związku zmarła w Poznaniu w 2019 roku młoda kobieta. Jeden z prelegentów aktywnie działa w ruchach antyszczepionkowych, za co został zawieszony w prawie wykonywania zawodu lekarza. Czy więc Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą pod swoim logo promować tego typu teorie, opinie i postawy? Czy obok odbywających się ratujących życie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odbywać mają się wykłady wpajające ludziom kłamliwe teorie o szkodliwości szczepień i medycyny konwencjonalnej? W naszym odczuciu, jest to skrajnie bulwersujące i jesteśmy głęboko zawiedzeni Państwa postawą. Liczymy jednak, że powyższa argumentacja przemówi do Państwa i nie zezwolą Państwo na zorganizowanie kolejnej tego typu konferencji - przede wszystkim ze względu na dobro pacjentów i całego społeczeństwa - kończy.

  • Aktualizacja
    piątek, 25.06.2021 r., godz. 17.23
    Aktualizacja
    piątek, 25.06.2021 r., godz. 17.23
    Otrzymaliśmy oświadczenie MTP w tej sprawie: "Jedną z podstawowych form działalności Grupy MTP jest komercyjny najem przestrzeni konferencyjnych i eventowych. Wynajmując je, Grupa MTP nie ingeruje w program tych wydarzeń przygotowany przez zewnętrznych organizatorów, o ile planowane wydarzenie z definicji nie narusza przepisów prawa. Wynajmowanie przestrzeni nie oznacza, że w jakikolwiek sposób popieramy czy promujemy wydarzenia, które się odbywają na naszym terenie albo utożsamiamy się z głoszonymi tam treściami. Grupa MTP, jako pracodawca, aktywnie promuje akcję szczepień wśród pracowników i ich rodzin. Szacujemy, że trzy czwarte naszej załogi jest już zaszczepiona przynajmniej pierwszą dawką, z czego jesteśmy bardzo dumni." - napisała do Małgorzata Lamperska, z Centrum Prasowego MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro