Reklama
Reklama

Zapadł się dach nowej sali sportowej na os. Pod Lipami: "to była katastrofa budowlana"

fot. Miasto Poznań / FB

Trwa też kontrola powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Do zdarzenia doszło we wtorek. Podczas ogromnej nawałnicy, jaka przeszła przez Poznań zapadł się dach nowej sali sportowej na os. Pod Lipami. Na szczęście osoby przebywające w budynku wcześniej zdążyły wyjść. Kiedy poszłam obejrzeć wszystkie segmenty sali, gdzie już leciało i było bardzo mokro, to już były sekundy. Nie wiem, jak szybko biegłam, ale powtarzałam tylko: "ewakuacja!". Nauczyciele bardzo sprawnie wyprowadzili dzieci, my jeszcze się odwróciliśmy i zobaczyliśmy, czy wszystko jest okej, a dosłownie kilka sekund za nami - zdążyliśmy wejść do łącznika, był z nami jeden trener - spadł dach - relacjonowała w rozmowie z TVN24.pl dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego na osiedlu Pod Lipami, Danuta Mikołajczak.

Jak od razu zapowiedzieli miejscy urzędnicy przyczyny zawalenia się części dachu wyjaśniać będzie specjalna komisja, która zbada okoliczności i przyczyny zdarzenia, znajdą się w niej również przedstawiciele miasta. Sprawę bada też Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Po oględzinach zaraz po zdarzeniu inspektorzy stwierdzili, że zasięg tej awarii oraz uszkodzeń, które wystąpiły kwalifikuje się, jako katastrofę budowlaną i taką podjąłem decyzję, żeby prowadzić postępowanie w trybie katastrofy budowlanej. Z tego powodu, że uszkodzeniu uległ element konstrukcyjny hali sportowej, chodzi o jeden z dźwigarów przy ścianie szczytowej - mówił w rozmowie z WTK Paweł Łukaszewski. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Łukaszewski odniósł się też do sygnałów, jakie również docierały do naszej redakcji. Jak przekazał nam jeden z Czytelników problemy z dachem sali gimnastycznej były już widoczne wcześniej - woda nie odpływała z dachu także po wcześniejszych ulewach - w maju. Zdaniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego takie sygnały nie docierały ani do inspektorów ani do miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1YobyFbIjA&t=181s

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro