Reklama
Reklama

Poznań na podium w rankingu miast najbardziej przyjaznych kierowcom

archiwum | fot. Zachariasz

Zestawienie przygotował portal oponeo.pl we współpracy z aplikacją Yanosik.pl.

Na pierwszym miejscu wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców uplasował się czwarty raz z rzędu Lublin uzyskując 44 punkty. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Kraków, Łódź i Gdańsk, które uzbierały 40 punktów. Ostatnie miejsce podium należy do Poznania, który ma na koncie 36 punktów.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- W jaki sposób dokonywana jest ocena miast? Łączna liczba zdobytych punktów zależy od not uzyskanych za poszczególne kategorie. Jest ich osiem: warunki parkowania, liczba kolizji, ceny paliw i OC komunikacyjnego, prędkość jazdy, stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, koszty wymiany opony oraz dostępność usług carsharingu. Noty są przyznawane na podstawie danych zebranych przez ekspertów - informują autorzy rankingu.

Poznań najwięcej punktów (po 7) otrzymał za ceny paliw oraz średnią prędkość, jaką uzyskują kierowcy w mieście. 6 punktów dostał za stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, a 5 punktów za kolizje. W Poznaniu odnotowano 10,5 kolizji na 1000 mieszkańców. Dla porównania w Warszawie - 15,5. 4 punkty przypadły Poznaniowi za parkowanie - jesteśmy najdroższym miastem pod względem średnich opłat za parkowanie. Tyle samo punktów dostaliśmy za średni koszt OC. Nasze miasto najsłabiej wypadło pod względem carsharingu (2 punkty) oraz kosztu zmiany opon (1 punkt).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro