Reklama
Reklama

Wielkopolska była we wtorek polską stolicą deszczu. Nigdzie tyle nie padało

fot. stopsuszy.imgw.pl
fot. stopsuszy.imgw.pl

Wskaźniki mówią same za siebie.

Już we wtorek informowaliśmy, że jedna ze stacji meteorologicznych w Poznaniu pokazała tego dnia opady deszczu na poziomie niemal 112 mm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś prezentuje jednak nieco inne dane. - Ubiegłej doby najwyższą sumę opadów zanotowano na stacji Nowa Wieś Podgórna (wielkopolskie - konkretnie powiat wrzesiński) i wyniosła ona 82,7 mm. Największe natężenie opadów odnotowano na stacji w Poznaniu: 20,4mm/10min; 48,9/30min. Suma doba również była bardzo wysoka i wyniosła 64,3 mm - podaje IMGW.

- To oznacza, że średnio na każdy metr kwadratowy powierzchni w Poznaniu spadły wczoraj ponad 64 litry wody. Dla porównania: to więcej wody, niż zwykle spada w mieście w całym czerwcu - informują miejscy urzędnicy. - Opady nie rozkładają się jednak idealnie równomiernie - były więc w mieście miejsca, w których wody było więcej. Stacja meteorologiczna Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odnotowała, że w pewnym momencie spadło tam ponad 111 litrów wody na metr kwadratowy. Żadna infrastruktura kanalizacji deszczowej nie jest projektowana z myślą o takich opadach - dlatego przez jakiś czas woda zbierała się na poznańskich ulicach - dodają.

We wtorek nie tylko Poznań, ale też okolice miasta znalazły się na obszarze oznaczonym w przedziale dobowej sumy opadów na poziomie 50 - 100 mm. Podobnie było jeszcze tylko na terenie pomiędzy Wrześnią i Jarocinem.

Nawet jeśli to nie 112 mm opadów odnotowano we wtorek w Poznaniu, a 64,3 mm - wciąż jest to dobowy rekord w mieście. Wcześniej, w lipcu 1997 roku, ustanowiono rekord z opadami 60 mm w ciągu doby.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro