Reklama
Reklama

Już 1500 interwencji strażaków. Czy to była ulewa stulecia?

fot. Jaś Fasola
fot. Jaś Fasola

Po nawałnicy, jaka przeszła po południu nad Wielkopolską strażacy mają pełne ręce roboty.

Najgorzej sytuacja wyglądała w powiecie poznańskim i samym Poznaniu. Strażacy interweniowali łącznie około 1500 razy razy. Głównie wzywani byliśmy do zalań i podtopień, są też połamane drzewa i gałęzie. Na szczęście nie mamy zgłoszeń o żadnych osobach poszkodowanych - informuje oficer dyżurny wielkopolskich strażaków. Najgorzej sytuacja wyglądała w Poznaniu i powiecie poznańskim. W innych powiatach zgłoszeń jest po około 10-20 - dodaje.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Czy była to ulewa stulecia? Według wstępnych informacji w Poznaniu spadło we wtorek około 45 mm deszczu - przez 2 godziny spadło mniej więcej tyle ile wynosi średnia suma opadów dla Poznania w całym czerwcu. Jednak tak silne ulewy mają lokalny i niejednorodny charakter - nawet pomiędzy różnymi dzielnicami Poznania wystąpiły różnice w poziomie opadów (w Poznaniu i powiecie padało mocno, a już w sąsiednich powiatach - zaledwie kilkanaście kilometrów dalej, już opad był mniejszy). Być może w niektórych miejscach była to ulewa dekady, ale mogło się zdarzyć, że w pewnych miejscach była to ulewa stulecia. Natomiast to co istotne, to fakt, że w związku ze zmianami klimatycznymi tak skrajne zjawiska pogodowe mogą się zdarzać coraz częściej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro