Reklama
Reklama

UOKiK wszczyna postępowanie wobec Kauflandu. Chodzi o nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Brith-Marie Warn/freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Brith-Marie Warn/freeimages.com

Zakwestionowano dwie praktyki sieci.

- Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. W takich przypadkach, przy przedłużających się negocjacji umowy na kolejny rok lub rozpoczęciu ich z opóźnieniem, dostawca nie wie, na jakich warunkach realizuje dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy. Niejednokrotnie w nowym kontrakcie wprowadzone zostają dodatkowe rabaty lub podwyższona zostaje wysokość dotychczasowych, a dostawcy zobowiązani są do zapłaty na rzecz Kaufland Markety Polska wyrównania z tego tytułu. W praktyce oznacza to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do tej sieci - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Ponadto spółka Kaufland Polska Markety pobiera od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowy rabat nie przewidziany w umowie. Kontrahent sieci handlowej nie wie zatem, kiedy zażąda się od niego udzielenia tego rabatu, ani w jakiej będzie on wysokości - dodaje.

Kaufland jest kolejną siecią handlową, która znalazła się pod lupą UOKiK. Pod koniec ubiegłego roku głośno było o sprawie Biedronki. Nałożono na nią ponad 723 mln złotych kary za nieuczciwe zarabianie kosztem dostawców. Biedronka odwołała się od tej decyzji.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 procent rocznego obrotu.

W Poznaniu działają dwa sklepy Kaufland - jeden przy Al. Solidarności, a drugi w miejscu Tesco przy ulicy Opieńskiego. Przy ulicy Brneńskiej, w pobliżu CH Posnania, ma powstać kolejny sklep sieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
22.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro