Reklama
Reklama

Protest pracowników Amazon: "podwyżki były za niskie"

fot. Maciej Kopiński / archiwum
fot. Maciej Kopiński / archiwum

Na wtorek zaplanowano pikietę pod magazynem w Sadach.

W połowie czerwca pisaliśmy o podwyżce dla pracowników Amazon. Od 1 lipca stawka początkowa w Polsce będzie wynosić 22,5 zł na godzinę brutto dla wszystkich pracowników poziomu początkowego wynagradzanych godzinowo i do 28 zł/godz. brutto dla liderów zespołów. - Wraz z premią za frekwencję nasi pracownicy poziomu początkowego mogą zarabiać od 4 082 do 4 355 zł brutto miesięcznie, a liderzy zespołów od 5 080 do 5 443 zł brutto miesięcznie, w zależności od stażu pracy oraz liczby przepracowanych godzin w miesiącu. Przy założeniu 168 godzin w miesiącu, z wliczeniem 8% premii za obecność, pracownicy poziomu początkowego mogą zarabiać od 4 082 zł brutto miesięcznie, zaś wynagrodzenie liderów zespołów będzie zaczynać się od 5 080 zł brutto miesięcznie - podał Amazon.

To podwyżka o 12,5%. Dla części pracowników nie jest wystarczająca. - Protestujemy w Prime Week, bo to czas, kiedy wszyscy mówią o promocjach w Amazon. Ale nasze postulaty ważne są przez cały rok: wyższe pensje, niższe normy, stałe umowy! - mówi przedstawicielka OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Irena Tomkowiak.

Zdaniem osób, które we wtorek będą protestować przed podpoznańskim magazynem, pracownicy zasługują na wyższe pensje, a premia za wydajność jest nieprzejrzysta. - W 2020 r., roku pandemii, Amazon osiągnął w Europie najwyższe w historii przychody: 44 mld euro. W tym roku zanosi się na kolejne rekordy. Co MY - PRACOWNICY z tego mamy? Ochłapy z pańskiego stołu - grzmią pracownicy.

Pracownicy Amazon z różnych krajów łączą się wskazując, że mają jeden cel. - Ostatecznie wszyscy chcemy tego samego: zdrowego i dostatniego życia dla nas i naszych bliskich. Chcemy pracować bezpiecznie, lżej, krócej i za godziwe pieniądze, bo na to zasługujemy. Stop wyzyskowi! - podsumowuje Konrad Karasiewicz z OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon.

Oto oficjalne stanowisko Amazon w tej sprawie:

"Nasz zaangażowany, wartościowy i atrakcyjnie wynagradzany zespół każdego dnia - również dzisiaj - realizuje zamówienia klientów w przyjaznym i angażującym otoczeniu, które wspiera ich w osiągnięciu celu. Amazon jest pracodawcą pierwszego wyboru dla ponad 18 000 osób w Polsce. Oferuje konkurencyjne wynagrodzenie od 22,5 zł brutto za godzinę i wiodące w branży benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, posiłki za 1 zł i darmowe dojazdy do i z miejsca pracy na wybranych trasach, oraz wyjątkowe możliwości rozwoju zawodowego".Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
32.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro