Reklama
Reklama

CZYTATY na pięciolinii w Bibliotece Raczyńskich

CZYTATY wracają ze śpiewem na ustach! Kolejna edycja popularnego cyklu wydarzeń dla dzieci i rodziców będzie w tym roku poświęcona muzyce. Podczas warsztatów i zabaw w namiocie na tarasie Biblioteki Raczyńskich będzie można lepiej poznać tajemnice instrumentów, dowiedzieć się, jakie struny są w gardle, a także samemu napisać piosenkę.

- Muzyka jest uniwersalnym językiem, która od zawsze towarzyszy człowiekowi. Głos, rytm, instrumenty są z nami w każdej sytuacji, w momentach radości i smutku. I choć dziś trochę zapominamy o tradycji śpiewnika domowego i rodzinnego muzykowania, to mamy nadzieję, że nasze spotkania zainteresują dzieci przez zadania warsztatowe i naukę słuchania - mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik Biblioteki Raczyńskich.- Kontakt z muzyką ćwiczy skupienie, pomaga podnieść kompetencje uważnego słuchacza. W czasach przebodźcowania i narażania dzieci na wiele rodzajów ekspresji, chcemy przywrócić słuchaniu funkcję wyciszającą, pozwalającą na skupienie oraz uważność na dźwięki oraz zachodzące w słuchaczu w tym momencie procesy poznawcze i emocjonalne. Nie zapomnimy też o zabawie, poprzez którą pokażemy fascynujący świat dźwięków.

CZYTATY na pięciolinii odbywać się będą od końca czerwca do września w samo południe, a w planach jest wieńczący cykl koncert. Rozpoczynamy 26 czerwca, od muzyki tradycyjnej, którą zaprezentuje grupa MOZAIKA i Kapela Koźlarska Adama Kaisera. Podczas spotkania na dzieci i rodziców czeka koncert muzyki wielkopolskiej oraz animacje inspirowane tańcami i zabawami ludowymi. Będzie to też okazja do poszukania w sobie białego głosu i poznania tradycyjnych instrumentów, takich jak kozioł biały, kozioł czarny, skrzypce i mazanki.

O głosie będzie też będzie sporo podczas spotkania 10 lipca, gdy goście z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki zabiorą "czytatowców" w świat opery. Poznamy znaczenie tajemniczych słów, takich jak libretto, aria i uwertura, a także dowiemy się, na czym polega technika śpiewu klasycznego i czy rzeczywiście śpiewacy operowi potrafią swoim głosem rozbijać szkło.

O melodii, rymie i rytmie opowie Michał Kowalonek, członek zespołu Snowman oraz były wokalista Myslovitz , który ma na swoim koncie wspólny projekt z dziecięcą formacją Lumikulu. Z uczestnikami CZYTATÓW spróbuje napisać piosenkę. Czy w Bibliotece powstanie hit wakacji? Przekonamy się 24 lipca.

Na początku sierpnia czeka nas podróż w czasy baroku. Skąd muzycy wiedzą, co grano na dworach królewskich 400 lat temu? Jakie instrumenty kryją się pod nazwami viola da gamba i fidel? O tym, czy muzyka dawna była ówczesnym jazzem i jak ważna w kompozycjach sprzed kilku wieków jest improwizacja, opowiedzą artystki z zespołu Tres Anime. Na opowieść o muzyce, która powstała dawno, dawno temu, a dziś znów zyskuje na popularności, zapraszamy 7 sierpnia.

Razem z artystami i pedagogami baletu uczestnicy spotkań poznają świat tańca. Czym różni się taniec klasyczny od innych form tańca, jakie układy weszły do historii kultury i jak często baletowe chorografie przenikały się z baśniami? Sprawdzimy też, co można wyrazić ruchem oraz jakie historie i emocje można opowiedzieć połączniem muzyki i gestu.

We wrześniu bohaterem spotkania będzie Henryk Wieniawski, chłopiec, który wyruszył w podróż ze swoimi skrzypcami i podbił świat. O instrumentach smyczkowych opowie dr Agnieszka Brojek z poznańskiej Akademii Muzycznej.

CZYTATY na pięciolinii otwierają na świat muzyki klasycznej, piosenki i tańca. Dzięki interesującym tematom, świetnym prowadzącym i bardzo wielu okazjom do samodzielnego tworzenia albo twórczego słuchania mogą być ważnym krokiem w edukacji kulturalnej młodych czytelników i tematem wielu rozmów.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy ([email protected]). Obecnie trwają zapisy na spotkanie z muzyką tradycyjną 26 czerwca. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat i opiekunów. O szczegóły na stronie Biblioteki Raczyńskich www.bracz.edu.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro