Reklama

Coraz więcej mutacji Delta w Polsce. W Anglii przez tę mutację wstrzymano odmrażanie gospodarki

fot. fernando zhiminaicela z Pixabay
fot. fernando zhiminaicela z Pixabay

W Polsce wykrywane są kolejne przypadki mutacji Delta.

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pochodzący z Indii wariant wykryto w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i mazowieckim. Z kolei w śląskim odpowiada on obecnie za 2 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja i zapewnia, że osoby z wariantem Delta póki co łatwo odseparować od reszty społeczeństwa, więc nie grozi nam scenariusz brytyjski, gdzie ta mutacja odpowiada obecnie za 90 proc. zakażeń. Właśnie przez te statystyki Wielka Brytania zatrzymana dalsze odmrażanie życia społecznego. Wedle planów właśnie miały na wyspach zostać zdjęte wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem, ale decyzją brytyjskiego rządu nie będą, przynajmniej przez miesiąc.

Według badań wariant Delta jest bardziej odporny na szczepienia. Dwie dawki preparatu AstraZeneca w 92 proc. chronią przed hospitalizowaniem, a wśród zaszczepionych nie odnotowano zgonów. W przypadku łagodniejszych zachorowań, tzw. choroby objawowej, AstraZeneca ma 74 proc. skuteczność w przypadku Alfy (najbardziej popularny w Europie wariant) i 64 proc. dla Delty. Pfeizer, dwa tygodnie po drugiej dawce, daje 88 proc. skuteczności w ochronie przed wariantem Delta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro