Reklama

Wystawili nierzetelne faktury na 2 mld złotych. Zatrzymania także w Wielkopolsce

fot. KAS
fot. KAS

Sprawą zajmuje się warszawska prokuratura.

- W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie policjanci z Zarządu w Olsztynie CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, zatrzymali 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, wprowadziła do obrotu nierzetelne faktury na łączną kwotę ponad 2 miliardów złotych, co stanowi tzw. "zbrodnię fakturową", zagrożoną karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Centralne Biuro Śledcze Policji.

Akcja odbywała się w województwach łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. - Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych oraz dwa inne lokale mieszkalne. Ponadto zabezpieczyli dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek oraz w dwóch biurach rachunkowych, a także zajęli dwa samochody oraz gotówkę w różnych walutach - dodaje.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur, a także prania pieniędzy. Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 387 mln złotych w wyniku działalności przestępców.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy tworzyli tzw. "hurtownie faktur" czyli spółki nieprowadzące realnej działalności, które wykorzystywano do wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Do spółek rekrutowano tzw. "słupy" czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Wszystko na to wskazuje, że z usług "hurtowni faktur" korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z nierzetelnych faktur, były częściowo wpłacane na rachunki bankowe "hurtowni" po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym - kończy. Nierzetelne faktury wystawiono na łącznie 2 mld złotych.

3 podejrzanych aresztowano. Wcześniej areszt zastosowano wobec kilkunastu innych osób związanych ze sprawą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro