Reklama
Reklama

Wytwarzali narkotyki i papierosy. Jest akt oskarżenia przeciwko 15 osobom

fot. CBŚP
fot. CBŚP

To członkowie dwóch grup przestępczych, które miały ze sobą współpracować.

- Wśród oskarżonych osób narodowości polskiej, wietnamskiej i chińskiej znaleźli się członkowie dwóch współdziałających ze sobą zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się popełnianiem przestępstw (art. 258 § 1 k.k.) polegających na wytwarzaniu i dystrybucji wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy w postaci krajanki tytoniowej i papierosów (art. 54 § 1 i 3, 65 § 1 i 3 i 69 kodeksu karnego skarbowego oraz z art. 12a w zw. z art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych). Wśród tych 13 oskarżonych są również dwaj kierujący poszczególnymi grupami (art. 258 § 3 k.k.) - wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Zatrzymani działali w latach 2019 - 2020. W tym czasie doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatku w kwocie prawie 26 mln złotych. - Aktem oskarżenia objęto dodatkowo także dwie osoby, którym prokurator zarzucił udział w wytarzaniu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy w ilości od 1,5 do 1,8 kilograma (art. 53 ust 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani). Powyższe ustalenia to efekt śledztwa prowadzonego wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Kaliszu oraz Komedy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie - dodaje.

W ramach śledztwa odkryto fabrykę papierosów, w której działały maszyny produkujące papierosy, a także automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów tytoniowych. - Wydajność tych urządzeń sięgała około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu zabezpieczono także około 750 tysięcy sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także szereg komponentów służących do ich produkcji, to jest filtrów, bibuł i owijek, z których można by wyprodukować ponad 30 milionów papierosów.

Fabryka działała na Śląsku, a w Wielkopolsce funkcjonował magazyn, w którym znaleziono ponad 4 tony tytoniu. - W kolejnych dwóch miejscach odnaleziono maszyny służące do pakowania hurtowych ilości dostarczanych tam luzem papierosów. Tam przejęto z kolei blisko milion sztuk papierosów. Kolejny magazyn służył do przechowywania opakowań, w które miały być one pakowane.

Łącznie zabezpieczono 2 mln papierosów i 7 ton tytoniu, a także wyposażenie laboratorium, w którym powstawała metamfetamina.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
36.68 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro