Reklama
Reklama

Franczyzobiorcy Żabki chcą więcej sklepów z alkoholem na poznańskim Starym Mieście

fot. RO Stare Miasto
fot. RO Stare Miasto

Ich zdaniem zwiększenie limitów wpłynie tylko na konkurencyjność sprzedaży.

Pismo w tej sprawie trafiło do osiedlowych radnych ze Starego Miasta. Franczyzobiorcy Żabki zwracają się w nim z prośbą o zwiększenie przydzielonych limitów zezwoleń na sprzedaż alkoholu w sklepach w centralnej części Poznania. Jak wskazują, sklepy prowadzone są przez polskich przedsiębiorców i dają miejsca pracy, a także wspierają szpitale w walce z pandemią. Apelują o to, by więcej sklepów detalicznych na Starym Mieście mogło sprzedawać alkohol. - Naszym zdaniem zwiększenie limitów nie spowoduje wzrostu sprzedaży alkoholu - zaznaczają. - Zwiększenie limitów wpłynie tylko i wyłącznie na konkurencyjność sprzedaży - dodają.

Co na to osiedlowi radni? - Obowiązujące na Starym Mieście limity zezwoleń na sprzedaż detaliczną alkoholu mają najwyższy wskaźnik w mieście w przeliczeniu ilości punktów sprzedaży do ilości mieszkańców (jeden punkt sprzedaży przypada na 220 mieszkańców, przy rekomendacji WHO i PARPA jednego punktu na 1000 mieszkańców. Rekomendacje te przekroczone są niemal pięciokrotnie). A dotyczy to tylko sklepów, a nie lokali z alkoholem - wyjaśnia RO Stare Miasto.

- Pokazuje to nadmiernie limity dla niewielkiego obszaru centralnej części Poznania, stanowiącej 1,5% powierzchni całego miasta, gdzie ulokowanych jest aż 10% pozwoleń na sprzedaż alkoholu - wskazuje radna Lidia Koralewska, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Rady Osiedla Stare Miasto. - Wnioskowane zwiększenie ilości limitów na sprzedaż alkoholu nie zagwarantuje żadnemu z przedsiębiorców odnowienia wygasającej koncesji, gdyż zawsze może pojawić się więcej chętnych podmiotów gospodarczych pragnących tę koncesję uzyskać - dodaje.

Zdaniem mieszkańców Starego Miasta, przy niektórych sklepach sprzedających alkohol dochodzi do niszczenia infrastruktury, pojawia się bałagan, a dodatkowo nie są tam przestrzegane przepisy ruchu drogowego. - Tylko na krótkim odcinku wokół Garbar i placu Bernardyńskiego funkcjonuje 10 Żabek, a przecież są też inne sklepy z alkoholem - podsumowuje radna Koralewska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro