Reklama

Polacy ocenili stosunki na linii Polska - USA. Biden nadal nie zadzwonił do Dudy

fot. PAP/PA
fot. PAP/PA

Jak Polacy oceniają nasze relacje ze stanami Zjednoczonymi?

Gołym okiem można dostrzec, że po zmianie lokatora Białego Domu wyglądają one inaczej niż za czasów Donalda Trumpa. Poprzedni prezydent USA i Andrzej Duda pozostawali w dobrych relacjach, składali sobie też wzajemne wizyty. Tymczasem Joe Biden nadal nie znalazł czasu choćby na rozmowę telefoniczną z naszą głową państwa, a o braku sankcji na konsorcjum budujące gazociąg Nord Stream 2 szef polskiej dyplomacji dowiedział się z mediów, co sam Zbigniew Rau potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Obecnie Biden przebywa w Europie. W planach ma m.in. spotkanie z Władimirem Putinem, ale dla przywódców wschodniej flanki NATO nie ma miejsca w kalendarzu.

Część komentatorów wypomina polskiej dyplomacji, na czele z prezydentem Dudą, bezrefleksyjne postawienie przy okazji wyborów w USA na Donalda Trumpa. To nie ułatwia kontaktów z administracją Bidena.


W sondażu SW Research dla rp.pl uczestników pytano o to jak oceniają stosunki Polski z USA od momentu objęcia władzy przez Joe Bidena.

36,8 proc. ankietowanych nie miało w tym temacie zdania. Według 32,8 proc. są one gorsze niż za prezydentury Donalda Trumpa. 22,7 proc. respondentów oceniło je jako takie same, a 7.7 proc. jako lepsze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro