Reklama
Reklama

Jest propozycja poprawy trudnej sytuacji komunikacyjnej w rejonie Starołęki

fot. ZTM

ZTM wspólnie z MIR i MPK przygotował propozycję zmian w organizacji ruchu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 26 czerwca do 31 sierpnia ze względu na niezbędne do wykonania prace sieciowe na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Fortecznej oraz prace, które będą prowadzone przez Aquanet w kanale pod torowiskiem tramwajowym w ul. Starołęckiej, konieczne będzie wyłączenie ruchu na odcinku od pętli Starołęka Mała do pętli Starołęka. Jednocześnie trwające obecnie prace w zakresie przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej spowodowały poważne utrudnienia w ruchu. W celu poprawy tej trudnej sytuacji przygotowany został pakiet rozwiązań ukierunkowanych przede wszystkim na usprawnienie komunikacji samochodowej w osi ul. Starołęckiej oraz na poprawę warunków dojazdu autobusów i przesiadki w rejonie węzła komunikacyjnego Starołęka dla pasażerów transportu publicznego.

Jak przekazuje ZTM ramach pakietu nastąpi:
- wprowadzenie od 28 czerwca (poniedziałek) do 31 sierpnia (niedziela), głównie w godzinach pozaszczytowych i wieczornych, dodatkowych 14 par pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na odcinku Poznań Krzesiny - Poznań Starołęka - Poznań Dębina - Poznań Główny, jako uzupełnienie obecnych połączeń, tak aby pociągi przez cały dzień kursowały średnio co ok. 30 minut.
- wdrożenie po południowej stronie torów kolejowych zmian organizacji ruchu. Proponowana zmiana dotyczy wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicy Książęcej - od Św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy Św. Antoniego - od Starołęckiej do Książęcej. Drugi pas na tych ulicach przeznaczony byłby dla autobusów jako buspas.
- skierowanie linii tramwajowych do pętli Unii Lubelskiej oraz Starołęka Mała. Do pętli tramwajowej Unii Lubelskiej, poza dojeżdżającymi tam stale liniami 5 i 11 skierowana zostanie również linia nr 7.
- uruchomienie dwóch dodatkowych linii autobusowych "za tramwaj" w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia. T5 na trasie od pętli tramwajowej Starołęka do Unii Lubelskiej przez ul. Forteczną oraz T4 od pętli autobusowej przy ul. Książęcej do ronda Starołęka przez ul. Starołęcką.
- wdrożenie zmian organizacji ruchu po północnej stronie torów kolejowych w celu zmniejszenia skali zatłoczenia skrzyżowania ul. Starołęckiej i ul. Fortecznej: dla poprawy przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenia ryzyka opóźnień autobusów obsługujących linię T5;

Przygotowane przez Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu oraz z MPK Poznań Sp. z o.o. propozycje zostały już wstępnie przedstawione Radzie Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo i zostały przyjęte z aprobatą, jako mogące istotnie poprawić niezwykle trudną sytuację komunikacyjną w okresie wakacji letnich - informują przedstawiciele ZTM.

Jesteśmy przekonani, że zaproponowane rozwiązania, stanowiąc spójny pakiet usprawnień pozwolą na zmniejszenie niedogodności zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak również kierowców poruszających się ulicą Starołęcką, związanych z trwającymi obecnie oraz mającymi wystąpić latem problemami komunikacyjnym - dodają.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro