Reklama
Reklama

Rusza sezon kąpielowy. Od soboty można bezpiecznie korzystać z miejskich kąpielisk

fot. POSiR

Na plażowanie i kąpiel pod czujnym okiem ratowników można się wybrać do Kiekrza, Krzyżownik, Strzeszynka, nad Rusałkę i nad Maltę.

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do godziny 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez 2 ratowników. W weekendy na największych poznańskich kąpieliskach (Rusałka i Strzeszynek) obsada ratownicza zostanie dodatkowo wzmocniona. Podczas obecności ratowników należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli - przypomina Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe - dodaje rzecznik.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Jak zapewniają przedstawiciele POSiR co roku wszystkie miejskie plaże przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze na śmieci. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji m.in. wiaty, leżaki, ławki i parasole.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - o wynikach kontroli informowaliśmy tutaj.

W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych - informuje Borowiak. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zwracają uwagę również na bezpieczne zachowania związane z pandemią koronawirusa. Nad jeziorami pojawią się banery, które poinformują poznaniaków, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Najważniejszą zasadą będzie zachowywanie dystansu społecznego zarówno w wodzie, jak i na plaży - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro